Baterie słoneczne - akcesoria

Baterie słoneczne są jak silnik w samochodzie. Samochód nie pojedzie bez skrzyni biegów, sprzęgła i kół. Tak samo baterie słoneczne nie dadzą nam korzyści bez odpowiedniego sprzętu który pozwoli nam wykorzystać energię generowaną przez ogniwa fotowoltaiczne. W zależności od rodzaju systemu solarnego który chcemy zbudować do baterii słonecznej należy zastosować konkretne urządzenia umożliwiające poprawną pracę całości.

Podobnie jak w samochodzie jakość elementów ma ogromne znacznie czy moc generowana przez silnik zamieni się na przyjemną i ekonomiczna jazdę czy będzie to paliwożerna zabawa bez większych korzyści dla podróżujących.

Wybierając regulator ładowania należy pamiętać - jest to najważniejszy element układu wyspowego (offgridowego) jego jakość przekłada się na pracę całego systemu.

Akumulator pełni rolę magazynu energii  - jego straty różnią się w zależności od jakości - stąd wybór należy wykonać nie tylko patrząc na cenę i żywotność ale także na jakość stosowanych materiałów.

Inwertery zamieniają napięcie stałe na zmienne 230V - straty na tej konwersji są ważnym czynnikiem przy wyborze urządzenia ale równie ważnym o ile nie ważniejszym są informację ile energii pobierają z akumulatora kiedy nie są obciążone.