Baterie słoneczne - podstawowe informacje

Baterie słoneczne to urządzenia służące do generowania energii elektrycznej z promieniowania słonecznego. Wystawiona na działanie słońca bateria słoneczna, podłączona do układu generuje energię elektryczną o określonych parametrach napięcia i natężenia. Parametry te są różne w zależności od mocy światła słonecznego. Najczęściej baterie słoneczne wykorzystuje się do ładowania akumulatorów lub produkcji energii sieciowej o napięciu 230V. Instalacje 230V wymagają zazwyczaj podpięcia baterii słonecznych poprzez inwerter do sieci elektrycznej. Coraz częściej spotykane jest też rozwiązanie bezpośredniej zamiany prądu płynącego z baterii słonecznych na ciepło w grzałce elektrycznej zamontowanej w zbiorniku wodnym (bojlerze) – wtedy energia kumulowana jest w postaci ciepła.

Baterie słoneczne

Jak to jest z nazwą "bateria słoneczna"

Znana powszechnie nazwa „baterie słoneczne” jest dość często stosowana zamiennie z określeniami „panele słoneczne”, „kolektory słoneczne” (nie mylić z kolektorami cieplnymi), „ogniwa fotowoltaiczne” lub „solary”.

Wstęp do budowy panelu słonecznego

Baterie słoneczne zbudowana są w oparciu o ogniwa fotowoltaiczne połączone ze sobą szeregowo, równolegle lub w sposób mieszany - zależnie od oczekiwanych parametrów elektrycznych i konstrukcji baterii słonecznej.

Baterie słoneczne mogą być łączone ze sobą w celu uzyskania większej mocy. Zgodnie z prawami elektryczności, łącząc baterie słoneczne szeregowo zwiększamy napięcie wyjściowe takiego zestawu, a łącząc równolegle zwiększamy natężenie prądu otrzymywanego z zestawu.

Rosnąca popularność baterii słonecznych

Baterie słoneczne są obecnie jednym z najchętniej wykorzystywanych źródeł energii odnawialnej ze względu na znikomą awaryjność (przy zastosowaniu produktów odpowiednio wysokiej jakości), niemal zerowe koszty obsługi i powtarzalne uzyski energii. Nawet w pochmurne dni baterie słoneczne są w stanie generować moc użyteczną – trzeba jednak wiedzieć, że jest to moc na poziomie kilku procent nominalnej mocy baterii słonecznej.