Baterie słoneczne ongrid

System bezpośrednio podłączony do sieci składa się z baterii słonecznych oraz inwertera sieciowego. Zaletą tego systemu jest prostota wykonania oraz duża niezawodność. Dodatkowo systemy dzięki wykorzystaniu przemysłowych rozwiązań charakteryzują się bardzo niskimi kosztami eksploatacyjnymi. Wyeliminowanie z układu akumulatorów powoduje że jest to rozwiązanie które w najkrótszym czasie daje możliwość zwrotu zainwestowanego kapitału.

Rysunek 1. Schemat podstawowego sieciowego systemu fotowoltaicznego

Podstawowz fotowoltaiczny system sieciowy

Zasada działania działania fotowoltaicznych systemów sieciowych

Baterie słoneczne generują energię elektryczną, która jest kierowana bezpośrednio do inwertera sieciowego. Tam jest konwertowana na napięcie sieciowe, synchronizowane z fazą sieci energetycznej i ostatecznie jest do niej wpuszczana przez dwukierunkowy miernik energii. Urządzenia elektryczne podpięte w jednym układzie za licznikiem energii elektrycznej, w pierwszej kolejności konsumują energię wyprodukowaną przez baterie słoneczne. W związku z tym, urządzenia pracują na energii z baterii słonecznych, a nadmiary produkcji są wpuszczane do sieci krajowej. W przypadku niedostatku energii generowanej przez baterie słoneczne, jest ona płynnie dobierana z sieci krajowej.

Brak akumulatorów, poza oczywistymi zaletami ekonomicznymi, generuje jeden niepożądany efekt - brak akumulacji energii ujawnia się w chwili gdy dostawca energii odetnie dopływ prądu - inwerter sieciowy przestaje produkować energię elektryczną.

System Steca Solsafe

Jest najbardziej zaawansowanym technicznie rozwiązaniem, umożliwiającym maksymalną ciągłość zasilania z baterii słonecznych. Jest on rozwinięciem i połączeniem systemu hybrydowego AC i sieciowego. Umożliwia produkcję i przesyłanie energii elektrycznej do sieci krajowej w trybie pracy normalnej, a w chwili zaniku zasilania przełącza się na zasilanie domu i doładowanie akumulatorów buforowych z systemu fotowoltaicznego.

Rysunek 2. Schemat systemu Steca Solsafe

Fotowoltaiczny system sieciowy solsafe

Część elementów o niskim priorytecie zasilania może zostać podłączonych do sieci przed ładowarką z inwerterem i w chwili zaniku zasilania nie będą one niepotrzebnie obciążać systemu zasilania awaryjnego.

Zasada działania systemu Steca Solsafe

Baterie słoneczne generują prąd który za pośrednictwem inwertera sieciowego jest zamieniany na napięcie 230V. Wychodzące napięcie jest kierowane do przełącznik Solsafe - nadzoruje on sieć zasilającą - jeśli zasilanie jest prawidłowe energia z baterii słonecznych jest kierowana do sieci. Jeśli występuje brak zasilania energia jest kierowana na szynę AC. Szyna AC jest zasilania poprzez inwerter ładowarkę z sieci. W normalnym trybie energia płynie bezpośrednio z sieci a akumulatory są w stanie naładowanym. W chwili zaniku zasilania szyna AC jest zasilana z inwertera ładowarki i inwertera sieciowego. Podobnie jak w układzie hybrydowym AC energia jest albo dobierana z akumulatorów albo w nich lokowana w zależności od stopnia obciążenia.