Baterie słoneczne - przykładowe rozwiązania

System solarny DC

Bateria słoneczna CELLINE CL020-12 20W
Regulator ładowania Steca Solsum 6.6F
Akumulatory HAZE HZY18-12 18 Ah 12V

Rysunek 1. Przykładowy prosty system solarny DC

Przykładowy prosty system solarny dc

Najczęstszym spotykanym wykorzystaniem tego zestawu są małe przyczepy kempingowe. Prezentowany zestaw jest najmniejszym stosowanym rozwiązaniem mogącym uniezależnić miniprzyczepę od dostaw energii elektrycznej z zewnętrznego źródła. Taki zestaw wystarcza na 1-2 małe żarówki LED, radio, doładowanie baterii w telefonie komórkowym.

System DC + włącznik zmierzchowy

Bateria słoneczna CELLINE CL130-12 130W
Regulator ładowania Steca PR1010 (samodzielnie ustawianie parametrów pracy zmierzchowej)
Akumulatory HAZE HZY110-12 110 Ah 12V

Prezentowany system jest często spotykany przy oświetleniu letnich ogrodów. Bateria fotowoltaiczna generuje w okresie letnim wystarczającą ilość energii by można było zrealizować całonocne oświetlenie przydomowego terenu. Prezentowany zestaw może zasilać 10 żarówek LED przy poborze 3W każda. Podobny system jest też często wykorzystywany do zasilania kamperów i łodzi. Dzięki regulatorowi ładowania Steca PR klienci mają wgląd we wszystkie podstawowe parametry pracy systemu fotowoltaicznego

System DC z inwerterem

6 baterii słonecznych Celline CL180-24 180W
Regulator ładowania Steca Solarix 2401
Akumulatorz Victron Energy GEL 6 x 110 Ah 12V
Przetwornica Victron Energy Phoenix C 24/3000

Baterie słoneczne w przedstawionym zestawie umożliwiają zasilenie w okresie letnim energooszczędnych odbiorników domowych zasilanych napięcie 230V. Dzienna produkcja od maja do września umożliwi pobranie z akumulatorów 1,5 kWh dziennie. Wystarczy to do zasilenia niewielkiej lodówki, telewizora, oświetlenia, komputera a także nieco większych odbiorników (czajnik elektryczny, żelazko) - jednak ich zasilanie może zostać znaczącą ograniczone w okresie z pochmurną pogodą. Spotykane są rozwiązania zasilania z tego typu zestawu warsztatu przydomowego. Dzięki zastosowaniu przetwornicy z czysta sinusoidą bez problemu można zasilać urządzenia warsztatowe - szlifierkę, wiertarkę piłę elektryczną i inne - pod warunkiem nie przekraczania poboru mocy na poziomie 2500W (wymóg zaproponowanego modelu inwertera - przy większych modelach moc można dowolnie ustalić).

System DC z inwerterem i ładowarką

2 baterie słoneczne Celline CL130-12 130W
Regulator ładowania Steca Solarix PRS 2020
Akumulatorz Victron Energy GEL 2 x 110 Ah 12V
Przetwornica-ładowarka Victron Energy Multiplus C 12/800 35-16

Ten niewielki zestaw fotowoltaiczny służy do bezprzerwowego zasilania odbiorników niewielkiej mocy w obiektach z dostępem do sieci energetycznej. Najczęściej spotykanym rozwiązaniem są systemy alarmowe i monitorujące. W chwili zaniku zasilania układ zasila odbiorniki poprzez baterie słoneczne w czasie kiedy zasilani jest dostępne układ może pracować na samych bateriach słonecznych wspieranych siecią zewnętrzną przy złej pogodzie lub pracować bezpośrednio na sieci zewnętrznej traktując baterie słoneczne i akumulatory jako bufor awaryjny. Możliwa jest zatem praca w priorytecie oszczędności energii lub w priorytecie podtrzymania zasilania. Prezentowany zestaw podtrzyma w okresie letnim odbiornik o mocy około 15W przez całą dobę (przy średniej statystycznej pogodzie dla lata podtrzymanie będzie trwało całe lato) w zimie zestaw podtrzyma odbiornik około 3W (przy średniej statystycznej pogodzie dla zimy podtrzymanie odbiornika 3W będzie trwało całą zimę).

System Fotowoltaiczny hybrydowy AC

18 x bateria słoneczna 230W
Inwerter Steca grid 3600
Inwerter sinusoidalny Steca Xtender XTH / Steca Xtender XTM
6 x Akumulator HAZE solar 200 Ah
Regulator Steca MPPT 2010

Hybrydowe systemy AC są rozwiązaniami dla obiektów o mocy przekraczających kilka kilowatów. Prezentowany zestaw charakteryzuje się około 60% mniejszymi stratami niż system DC z inwerterem i ładowarką. Wielkość straty zależy w tym systemie od sposobu wykorzystania energii jednak zawsze straty są w nim mniejsze niż w systemach stałoprądowych. Systemy tego typu znajdują zastosowanie do zasilania hal magazynowych, produkcyjnych, chłodni, biur i innych. Ogromną zaletą poza niskimi stratami jest możliwość doładowania systemu z sieci a także wykorzystania go jako system podtrzymujący zasilanie w przypadku zaniku dostaw energii.

Sieciowy System Fotowoltaiczny

Inwerter sieciowy Steca Grid 10 000 3PH
42 x bateria słoneczna 250W

Prezentowany system jest najczęściej spotykanym na świecie rozwiązaniem przemysłowym. Jego powielenie pozwala na budowanie farm słonecznych o mocach przekraczających dziesiątki megawat. Najczęściej jest on wykorzystywany do zarobkowej produkcji i sprzedaży zielonej energii na farmach słonecznych a także do obniżania rachunków za prąd w fabrykach i zakładach produkcyjnych wykorzystujących w dużym stopniu energię elektryczną. Jest to najbardziej ekonomiczne rozwiązanie spośród dostępnych systemów dzięki wyeliminowaniu akumulatorów a także zastosowaniu wysokiej klasy inwerterów cechujących się wysokimi sprawnościami.

System Steca Solsafe

Inwerter sieciowy Steca Grid 3600
16 x bateria słoneczna 230W
Przełącznik Steca Solsafe
Inwerter - ładowarka Steca Xtender XTH / Steca Xtender XTM
8 x Akumulator żelowy Victron Energy 220 Ah

System Steca Solsafe jest połączeniem systemu sieciowego z pracą awaryjnego zasilania typu UPS wspartą możliwością wydajnego doładowania akumulatorów. Jest to najbardziej zaawansowane rozwiązanie umożliwiające produkcje i sprzedaż energii elektrycznej do sieci jak w typowym systemie sieciowym a w sytuacji zaniku zasilania obwody wciągnięte do linii zasilanej przez system Steca Solsafe są nieprzerwanie zasilane napięciem 230 lub 400V. W chwili zaniku zasilania (tzw. blackout) przełącznik Solsafe przełącza pracę systemu fotowoltaicznego na wersję odpowiadającą systemowi hybrydowemu AC.

Systemy Steca Solsafe znajdują swoje zastosowanie wszędzie tam gdzie zasilanie jest sprawą priorytetową jak w szpitalach, centrach informatycznych, centralach komunikacyjnych itp.