Blog o energii odnawialnej

Witamy wszystkich zainteresowanych tematem energii odnawialnej.

Blog powstaje w odpowiedzi na liczne pytania naszych klientów i sympatyków branży, a także ze względu na nieustającą rynkową dezinformację w tej dziedzinie. Spróbujemy Was tutaj rzetelnie informować, obalać mity i stawiać pomniki wartościowym rozwiązaniom.

Podeślemy wam ciekawostki ze świata baterii słonecznych, kolektorów słonecznych, pomp ciepła, elektrowni wiatrowych i inne ciekawe pomysły, jak choćby częściowo uniezależnić się od gazu, sieci energetycznych, a tym bardziej od czarnych paliw.

Dodane przez w w Opłacalność inwestycji
Pożegnanie Stawek Gwarantowanych

Ten wpis powinien się pojawić znacznie wcześniej. Niestety po wielu miesiącach wyczekiwania mamy w końcu jasną sytuację. Nie będzie w Polsce w najbliższej przyszłości Stawek Gwarantowanych.

Pierwszego lipca 2016 roku ruszył nowatorski System Opustów. I w tym miejscu czuję się w obowiązku aby (odcinając się od jakiejkolwiek polityki) skrytykować działania które obecna "grupa rządząca" zrealizowała.

...
Ostatnia modyfikacja w
Przeczytano: 1155
0
Ostatnia opinia do tego wpisu - Pokaż wszystkie opinie
 • solarid
  solarid napisał(a) #
  Zgadza się! W coraz większej ilości przypadków instalacje fotowoltaiczne opłacają się w rozwiązaniach przemysłowych - jednak aby o
Dofinansowanie PROSUMENT - aktualne informajce, opłacalność i wnioski

Już w niedługim czasie minie rok od uruchomienia pierwszego naboru na dofinansowania w programie Prosument. Jest to więc doskonała chwila aby nieco podsumować upływający rok a także przyjrzeć się opłacalności inwestycji realizowanych w oparciu o to dofinansowanie. Aby skorzystać z ogólnopolskiego programu dofinansowania konieczne jest zaciągnięcie kredytu. Rozwiązania pomijające konieczność odwiedzin w BOŚ mają za to niektóre WFOŚiGW. Dziś jednak nie będziemy wnikać w te kwestie a skupimy się na programie ogólnopolskim.

 

...
Ostatnia modyfikacja w
Przeczytano: 2393
0
Opłacalność instalacji fotowoltaicznych - aktualne informacje

Od pierwszego wpisu na blogu minęło już ponad rok w związku z czym najwyższa pora aby uaktualnić informacje o opłacalności instalacji fotowoltaicznych. W dzisiejszym wpisie zmierzmy się z instalacjami fotowoltaicznymi sieciowymi instalowanymi na zwykłych zasadach (bez dotacji w postaci Prosumenta lub Stawek Gwarantowanych) z tą różnicą że uwzględnimy bilansowanie które zostało uruchomione na początku tego roku. Rozwiązanie to będzie z pewnością obowiązywało głównie instalacje firmowe o mocy powyżej 10 kW które nie mogą korzystać ani z dofinansowania PROSUMENT ani ze Stawek Gwarantowanych.

Opłacalność instalacji fotowoltaicznych sieciowych – bez dofinansowania

...
Ostatnia modyfikacja w
Przeczytano: 3921
0
Najnowsze opinie - Pokaż wszystkie opinie
 • solarid
  solarid napisał(a) #
  Witam, Znam przypadki i wyliczenia w których zwrot instalacji może nastąpić krócej niż w 7 lat - ale wymaga to spełnienia kilku wa
 • solarid
  solarid napisał(a) #
  Witam, W związku z tym że od lipca wszedł w życie tzw. system "opustów" taka instalacja to bardzo dobry pomysł (dzięki nowym rozwi
 • solarid
  solarid napisał(a) #
  Witam, Aby instalację fotowoltaiczną można było traktować jako źródło przychodów należy przystąpić do aukcji. I dopóki nie "wygram
Ogrzewanie wody użytkowej. Tanio czy za darmo?

Temat ogrzewania wody użytkowej wielokrotnie już omawiany przez producentów i dystrybutorów (a także niezwykle kreatywnych handlowców) spotkał się z wieloma opracowaniami które mniej lub bardziej dobitnie sugerują że nie ma nic lepszego niż kolektory słoneczne. W sumie dla rozwoju branży i miejsc pracy z firmach instalatorskich takie twierdzenie jest jak najbardziej na miejscu – jednak czy takie rozwiązanie jest opłacalne także dla.....KLIENTA?

Po dłuższej przerwie powracam do zmierzenia się z obiegowymi opiniami na temat ogrzewania ciepłej wody jednocześnie niejako szeregując dostępne rozwiązania z zakresu OZE opisując ich możliwości, wady i zalety. Przyjrzyjmy się zatem dostępnym rozwiązaniom żeby jaśniej odpowiedzieć na pytanie; Czy istnieje tanie ogrzewanie ciepłej wody użytkowej? Które rozwiązania warto stosować i jakie są ich zalety i wady?

...
Ostatnia modyfikacja w
Przeczytano: 3783
0
Ostatnia opinia do tego wpisu - Pokaż wszystkie opinie
 • solarid
  solarid napisał(a) #
  Moim zdaniem efekt działania obydwu pomysłów będzie mało odczuwalny. Przy czym nic nie stoi na przeszkodzie aby spróbować zrealizo

Dodane przez w w Pompy ciepła
Tanie ogrzewanie

Po dłuższej przerwie wracam do Państwa z próbą racjonalnej odpowiedzi na pytanie, jakie jest naprawdę tanie ogrzewanie czy też inaczej: co zrobić, aby ogrzewanie domu było jak najtańsze.

Oczywiście nie będziemy rozmawiać tutaj o kolektorach słonecznych, które podobnie jak elektrownie wiatrowe do samodzielnego ogrzewania się nie nadają (poza mocno specyficznymi przypadkami), a za to skupimy się na rozwiązaniach gwarantujących ciągłość ogrzewania.

...
Ostatnia modyfikacja w
Przeczytano: 2862
0
Netmetering – najlepsze rozwiązanie dla paneli fotowoltaicznych sieciowych

Zapoznawszy się we wcześniejszych wpisach z zagadnieniem opłacalności instalacji paneli słonecznych podłączonych do sieci, łatwo wykryć zależność, że im więcej energii wyprodukowanej przez baterie słoneczne jest od razu zużyte, tym okres spłaty kosztów poniesionych na instalację baterii fotowoltaicznych jest krótszy.

Najlepszym zatem sposobem na szybką spłatę inwestycji jest zużycie 100% energii wyprodukowanej w elektrowni fotowoltaicznej. O ile w przypadku instalacji firmowych łatwo sobie wyobrazić taką sytuację, o tyle w przypadku instalacji domowych, jest praktycznie niemożliwością zużycie całej wyprodukowanej energii z fotoogniw. Jak wiemy z pierwszego wpisu, magazynowanie energii z paneli słonecznych w akumulatorach jest nieopłacalne. Co zatem zrobić aby osiągnąć maksymalne zyski z instalacji fotowoltaicznej przy jednocześnie minimalnych kosztach? Odpowiedzią na tak postawione pytanie jest Netmetering.

...
Ostatnia modyfikacja w
Przeczytano: 4756
0
Najnowsze opinie - Pokaż wszystkie opinie
 • Romek
  Romek napisał(a) #
  "Ustawa ma wejść w życie w styczniu 2016 roku jeśli..... senat i prezydent ją zatwierdzą. Nie wiadomo jaki będzie wynik głosowania
 • solarid
  solarid napisał(a) #
  Witaj Romku. Jak zapewne większość osób zainteresowanych wie wejście w życie stawek gwarantowanych zostało odsunięte na lipiec 201
 • Romek
  Romek napisał(a) #
  "Ustawa ma wejść w życie w styczniu 2016 roku jeśli..... senat i prezydent ją zatwierdzą. Nie wiadomo jaki będzie wynik głosowania
Kolektory słoneczne bezciśnieniowe – sposób na najtańsze OZE

W obecnym czasie, większość sympatyków energii odnawialnej przygotowuje się na wejście w życie dofinansowań do fotowoltaiki, więc może Was dziwić fakt, że dzisiaj piszę o kolektorach słonecznych. Nie będzie to jednak artykuł o typowych w Polsce kolektorach słonecznych.

Wprowadzone niedawno do naszej oferty bezciśnieniowe kolektory słoneczne, są odpowiedzią na potrzeby oszczędnych bądź mniej zamożnych klientów, którzy pomimo 45-procentowej dotacji na kolektory słoneczne nie zdecydowali się na ich zakup, ze względu na zbyt wysoką cenę.

...
Ostatnia modyfikacja w
Przeczytano: 10314
0
Ruszają dofinansowania. Prosument Opolski już działa

...reszta kraju rusza wiosną!

Kilka dniu temu ogłoszony został nabór wniosków na dofinansowania do odnawialnych źródeł energii w województwie opolskim dla osób fizycznych i wspólnot mieszkaniowych. Również w pozostałej części kraju powiało nadzieją na realne wprowadzenie dofinansowań z programu Prosument dla osób fizycznych.

...
Ostatnia modyfikacja w
Przeczytano: 6122
0

Dodane przez w w Baterie słoneczne
Parametry baterii słonecznych

Do napisania tego artykułu zainspirowała mnie rozmowa z klientem, którą przeprowadziłem w ostatnim czasie. Będzie trochę i o faktach i o mitach.

Bardzo często zdarza się, że klienci kupują baterię słoneczną o "klasycznej" mocy 250W do ładowania akumulatora 12V. Pozornie nie ma w tym nic dziwnego, że wybór wielu osób pada na tą właśnie baterię – wszak charakteryzuje się ona najlepszą ceną w stosunku do uzyskiwanej mocy. Jednak wybór ten nie jest prawidłowy, co wynika z faktu, że tej wielkości panele słoneczne są przeznaczone (i zaprojektowane!) do budowy dużych układów fotowoltaicznych – systemów sieciowych – i parametry takich ogniw nie są dostosowane do ładowania akumulatorów.

...
Ostatnia modyfikacja w
Przeczytano: 5075
0
Najnowsze opinie - Pokaż wszystkie opinie
 • solarid
  solarid napisał(a) #
  Witaj Piotrze. Rzeczywiście niezbyt trafnie opisałem to o co mi chodziło. A chodziło tu głównie o pokazanie że złe jest patrzenie
 • Piotr
  Piotr napisał(a) #
  Nie widzę związku pomiedzy pierwotna tezą o niewłaściwości zakupu panelu 250W do ładowania akumulatorów a argumentacją (która nie

Dodane przez w w Pompy ciepła
Jak wybrać pompę ciepła

Temat pomp ciepła w Polsce powoli staje się coraz bardziej popularny. Jest to spowodowane z jednej strony powolnym spadkiem cen tego typu instalacji, a z drugiej z coraz większym przekonaniem klientów do tego typu rozwiązań.

W wielu krajach europy zachodniej i północnej(!) pompy ciepła stanowią najczęściej instalowane źródło ogrzewania w nowo budowanych domach – co jasno wskazuje, że stan rozwoju technologicznego tego typu urządzeń umożliwia dostosowane ich do pracy w niemal każdych szerokościach geograficznych naszego kontynentu.

...
Ostatnia modyfikacja w
Przeczytano: 5785
0
Najnowsze opinie - Pokaż wszystkie opinie
 • solarid
  solarid napisał(a) #
  Witaj Arturze! Jeśli jesteś zainteresowany ogniwami fotowoltaicznymi, a nie masz środków, to dobrze by było żebyś miał wypracowan
 • artur
  artur napisał(a) #
  witam użytkuje pompę ciepła gruntową od ponad 2 lat (odwierty 120 m, moc pompy 6 kw, powierzchnia domu 115 mkw) koszt całej inwest

Dodane przez w w Kolektory słoneczne
O trwałości kolektorów słonecznych

Omawianie inwestycji w kolektory słoneczne rozpocznę od opisu ich trwałości, bo to właśnie ona będzie warunkowała w wielu przypadkach to czy inwestycja się opłaci – zwłaszcza teraz, kiedy skończyły się dofinansowania.

Temat dzisiejszego wpisu jest też nieprzypadkowy ponieważ w ostatnim tygodniu serwisowaliśmy instalację kolektorów słonecznych, które zostały zainstalowane na obiekcie klienta 23 lata temu!

...
Ostatnia modyfikacja w
Przeczytano: 3099
0
Najnowsze opinie - Pokaż wszystkie opinie
 • solarid
  solarid napisał(a) #
  Witaj Rafale. Myślę że w wyborze kolektora słonecznego warto kierować się sprawdzonymi rozwiązaniami. Każde unowocześnienie mając
 • Rafał
  Rafał napisał(a) #
  Witam,Pana wpis potwierdza, że instalacja solarna może być trwała i wydajna mimo lat, a wydatek na solary się zwróci.Wydaje mi się

Dodane przez w w Elektrownie wiatrowe
Czy warto inwestować w elektrownie wiatrowe

Temat ten warto podjąć z racji zainteresowaniu wielu osób w Polsce tym tematem: widzimy coraz więcej farm wiatrowych, a w serwisach - nie tylko tematycznych - co jakiś czas pojawiają się informacje na temat nowych inwestycji w turbiny wiatrowe.

Jednak zacznijmy od początku – garść przydatnych informacji.

...
Ostatnia modyfikacja w
Przeczytano: 5506
0
Najnowsze opinie - Pokaż wszystkie opinie
 • solarid
  solarid napisał(a) #
  Witam, Pomysł ciekawy ale widzę w nim kilka słabych stron. Wiatr w Polsce ma charakter mało powtarzalny. Poprostu czasem nie wiej
 • Romek
  Romek napisał(a) #
  Ostatnimi czasy, z racji zbliżających się planów budowy domu (oraz zmiany samochodu) zacząłem się interesować tematyką jaką porusz

Dodane przez w w Baterie słoneczne
Opłacalność inwestycji fotowoltaicznych w firmach

Dzisiaj przybliżę poruszony ostatnio temat ekonomiczności instalacji fotowoltaicznej instalowanej przez firmy.

W porównaniu do instalacji domowych inwestycja w ogniwa fotowoltaiczne dla firm jest nieco bardziej skomplikowana od strony formalnej – o tym opowiem innym razem. Pomijając na razie ten aspekt skupmy się na uproszczonej analizie finansowej.

...
Ostatnia modyfikacja w
Przeczytano: 7973
0

Dodane przez w w Baterie słoneczne
Opłacalność inwestycji fotowoltaicznych

Na początek chciałem zacząć od mocnego akcentu – opłacalności inwestycji fotowoltaicznych.

Analizując problem ekonomicznej zasadności stosowania ogniw fotowoltaicznych należy w pierwszej części rozgraniczyć dwa podstawowe rozwiązania wykorzystujące baterie słoneczne: systemy wyspowe – offgrid (z ang Off grid – poza siecią) i systemy sieciowe – ongrid (z ang. On Grid – w sieci). Ekonomiczność obydwu rozwiązań jest uwarunkowana środowiskiem zastosowania każdej z instalacji.

...
Ostatnia modyfikacja w
Przeczytano: 61146
Najnowsze opinie - Pokaż wszystkie opinie
 • solarid
  solarid napisał(a) #
  Witam, Z tego co mi wiadomo operator nie powinien naliczać opłat za moc bierną jeśli instalacja jest zainstalowana na użytek domow
 • solarid
  solarid napisał(a) #
  Witam. Problem z magazynowaniem jest taki że akumulatory mają sprawność 85% - i jeśli mamy "za darmo" magazyn ze sprawnością 80% (
 • solarid
  solarid napisał(a) #
  Witam. Niestety dofinansowania są dostępne tylko w nielicznych obszarach kraju - proszę sprawdzić dostępność dofinansowania do ins