Jak wybrać pompę ciepła

Dodane przez w w Pompy ciepła
 • Rozmiar czcionki: Większa Mniejsza
 • Przeczytano: 8481
 • 3 opinie
 • Subskrybuj zmiany
 • Drukuj

Temat pomp ciepła w Polsce powoli staje się coraz bardziej popularny. Jest to spowodowane z jednej strony powolnym spadkiem cen tego typu instalacji, a z drugiej z coraz większym przekonaniem klientów do tego typu rozwiązań.

W wielu krajach europy zachodniej i północnej(!) pompy ciepła stanowią najczęściej instalowane źródło ogrzewania w nowo budowanych domach – co jasno wskazuje, że stan rozwoju technologicznego tego typu urządzeń umożliwia dostosowane ich do pracy w niemal każdych szerokościach geograficznych naszego kontynentu.

Obecnie obserwowany rozwój pomp ciepła w Polsce jest wciąż mocno wyhamowywany przez niepochlebne opinie na temat ich pracy – przy czym część z tych opinii ma swoje historyczne lub aktualne uzasadnienie, a część wynika wręcz z niewiedzy czy zabobonu.

Pompy ciepła opinie

Jeszcze pięć lat temu sam byłem sceptycznie nastawiony do pomp ciepła, co przede wszystkim było spowodowane ceną takiego rozwiązania. Nie widziałem żadnego sensu ekonomicznego w instalacji źródła ogrzewania, którego ceny dla domu 200m2 wahały się w okolicy 70 do 90 tysięcy złotych. Moim zdaniem mijało się to po prostu z celem i twierdziłem, że lepiej by już było zainwestować te pieniądze w porządną izolację i zastosować konwencjonalne ogrzewanie – to z pewnością wyniosło by taniej.

Pompa ciepła z odwiertem głębokimJednak obecnie koszt instalacji pompy ciepła jest już sporo niższy. Kompleksowa instalacja dla domu 200 m2 przy wykonaniu odwiertów (najdroższa opcja) może się już zmieścić w cenie 50 000 zł, a w przypadku instalacji powietrznej pompy ciepła koszty będą jeszcze niższe i mogą nie przekroczyć 30 tysięcy złotych.

Spowodowało to, że temat pomp ciepła stał się mi bliższy i z uwagą zacząłem śledzić wszelkie informacje na ten temat. Ku mojemu zaskoczeniu okazało się, że idea instalowania pomp ciepła jest zdecydowanie negowana przez branżę budowlaną – większość osób (budowlańców, z którymi rozmawiałem) ma silne wewnętrzne przekonanie i jasno to deklaruje, że "pompy ciepła działają tylko przez chwilę, a później i tak załączają się grzałki i grzejemy wtedy drogim prądem". Skąd się wzięła taka opinią i czy jest prawdziwa?

Jak się okazuje, dla budowlańców temat pomp ciepła jest stosunkowo nowym wyzwaniem i opierają się głównie na zasłyszanych opiniach, a tu najczęściej słyszymy opinie osób rozgoryczonych. Rzeczywiście, w czasach kiedy pompy ciepła były sporo droższe i droższe też były prace odwiertowe – niektórzy z chęci oszczędności, a inni obsługiwani przez niedouczonych instalatorów – wykonywali odwierty jak najtaniej, czyli najczęściej na minimalnej długości jakiej wymaga pompa ciepła.

W sytuacjach kiedy odwierty były niedoszacowane w stosunku do mocy potrzebnej do ogrzania domu, rzeczywiście dochodziło do sytuacji, gdy dolne źródło ciepła osiągało zbyt niską temperaturę i musiały załączyć się grzałki. Skutkowało to oczywiście wyższymi kosztami za energię elektryczną, które trzeba było ponieść by utrzymać rozwiązanie, które miało te rachunki właśnie obniżać. Któż w takiej sytuacji miałby pochlebne zdanie o pompie ciepła. Ja nie.

A jak jest obecnie z pompami ciepła?

Obecnie instalując pompę ciepła dobieramy ją do parametrów projektowych lub pomiarowych danego budynku, a następnie zlecamy wykonanie odwiertów firmie, która daje nam pisemną gwarancję na zakładaną wydajność dolnego źródła. Dając taką gwarancję firma zajmująca się odwiertami zapewnia, że jeśli wykonane odwierty nie będą wystarczające, to "dorzucą nam" gratis dodatkowy odwiert.

Jeśli nie mamy możliwości podpisania umowy gwarancyjnej, możemy poszukać firmy, która ma relatywnie niskie koszty wykonania odwiertów i wykonać jeden dodatkowy odwiert niejako na zapas. Przy np. 3 wymaganych odwiertach – realizując 4 zapłacimy około 30% więcej, a uruchomimy go gdy tylko zajdzie taka potrzeba.

Szukając firm wykonujących odwierty musimy też być uważni – w rejonach Częstochowy gdzie działamy, koszt odwiertu wynosi około 90 zł/mb, jednak bez problemu znajdziemy firmę z innego rejonu Polski, która wykona takie same odwierty za cenę o połowę niższą. Przy takiej cenie, 3 odwierty po 100 mb będą kosztować 13.500 – co w skali kompleksowej instalacji pompy ciepła nie będzie głównym kosztem.

Jako ciekawostkę podam, że tylko w ostatnim czasie rozmawiałem z kilkoma właścicielami gruntowych pomp ciepła z dobrze wykonanymi odwiertami i każdy z nich nie tylko jest bardzo zadowolony z działania tego urządzenia, ale wręcz sami przekonywali mnie do słuszności tego typu rozwiązań.

Pompa ciepła z wymiennikiem poziomymTak więc w obecnych czasach – gdy pompy ciepła i usługi są wyraźnie tańsze niż w czasach kiedy moi rozmówcy instalowali swoje pompy ciepła – wydaje się, że instalacja pomp ciepła to bardzo dobre rozwiązanie i tylko wymaga odpowiedniej uwagi na etapie wyliczenia mocy pompy i jej źródła.

Dla osób, które nie chcą lub nie mogą robić odwiertów, można polecić wymienniki poziome – do nich wystarczy jedynie koparka. Wadą tego typu dolnego źródła jest wrażliwość na zmiany środowiskowe, jak na przykład poziom wód gruntowych (im wyższy tym lepiej). Jeśli z czasem poziom wód opadnie trzeba będzie zwiększyć powierzchnię poziomego wymiennika (także metodą "odkrywkową").

Z uwagi na wady podziemnych źródeł ciepła coraz powszechniejsza jest opinia, że najlepiej jest wykorzystywać do ogrzewania powietrzne pompy ciepła. Zaskakujące jest, że powietrze stanowi niewyczerpane źródło ciepła, aż do temperatury -70OC – właściwość tą wykorzystują resublimacyjne pompy ciepła. Z kolei klasyczne, powietrzne pompy ciepła pracują wydajnie w temperaturze do -15OC.

Jak wskazują statystyki, takie temperatury zdarzają się niezwykle rzadko (w ciągu roku występuje kilkanaście dni z temperaturą poniżej tej wartości). Poniżej dolnej granicy temperatury – jeśli pompa ciepła jest jedynym źródłem ogrzewania domu – muszą załączyć się grzałki. Jeśli poza pompą ciepła mamy także inne źródła ciepła, zamiast grzałek można np. zainstalować alarm informujący użytkownka o konieczności dogrzania lub automatycznie powodować uruchomienie innego źródła ogrzewania (np. pieca na gaz ciekły).

Jaką zatem pompę ciepła wybrać?

Moim zdaniem odpowiedź jest prosta, ale nie jednoznaczna.

Jeśli dysponujemy gotówką na inwestycję i nie mamy krytycznych ograniczeń finansowych np. w postaci kredytu, to warto zainstalować pompę ciepła z odwiertami – czas spłaty w stosunku do tańszej i mniej sprawnej powietrznej pompy ciepła będzie bardzo długi i może sięgnąć ponad 20 lat, lecz taka pompa daje większy komfort użytkowania, a gdyby w przyszłości zaszła konieczność zasilania jej z niezależnego źródła zasilania (np. w wyniku prognozowanych na przyszłość częstych przerw w dostawie energii – ze względu na kiepską infrastrukturę przesyłową w Polsce) to koszt zakupu agregatu pod gruntową pompę ciepła będzie sporo niższy niż koszt zakupu agregatu wymaganego do pracy pompy ciepła na grzałkach.

Dodatkowo gruntowa pompa ciepła praktycznie nie wytwarza żadnego hałasu i jest niewidoczna na zewnątrz domu, a dobrze wykonane odwierty stabilizują uzyski.

Pompa ciepła powietrznaJeśli mamy ograniczone fundusze i musimy oszczędnie podchodzić do każdego wydatku przy budowie domu, to należy wybrać powietrzną pompę ciepła. Odpadają nam w przyszłości wszelkie hipotetyczne koszty wynikające z niedowymiarowanego dolnego źródła, a koszt inwestycyjny jest sporo niższy w stosunku do innych rodzajów pomp ciepła. Nieco wyższe rachunki za ogrzewanie (kilkaset zł rocznie) zapłacimy później, kiedy już będziemy mieszkać w domu, a i tak prawdopodobnie nigdy nie przekroczą kosztów instalacji pompy ciepła z odwiertami. Dodatkowo, powietrzne pompy ciepła są doskonałym i najtańszym źródłem ciepła dla przydomowych basenów, jeśli w przyszłości nam się taki zamarzy.

Moim zdaniem wybór jest prosty i stosując się właściwie do jedynej, "finansowej" zasady łatwiej będzie Państwu podjąć decyzję.

@

Niezależnie od tego czy i na co się zdecydujecie, liczę na Państwa opinie w tym temacie.

Ostatnia modyfikacja w
0

Krzysztof Turek – niepoprawny pasjonat energii odnawialnej. W 2006 roku ukończył wydział fizyki Akademii Górniczo-Hutniczej. Od 2008 roku prowadzi firmę oferującą urządzenia i usługi z zakresu energii odnawialnej. Doradza w zakresie ogrzewania, zasilania i uniezależnienia obiektów i urządzeń terenowych od konwencjonalnych źródeł energii. Chętnie podejmuje działania wykraczające poza standardowe rozwiązania w branży - wciąż poszukuje nowych możliwości.

Opinie

 • artur
  artur wtorek, 16 grudzień 2014

  witam
  użytkuje pompę ciepła gruntową od ponad 2 lat (odwierty 120 m, moc pompy 6 kw, powierzchnia domu 115 mkw) koszt całej inwestycji to 42 tys zł (koszt instalacji grzewczej z tzw "śmieciuchem" zaproponowany przez lokalna firmę instalacyjną to 35-37 tyś) wybór był dla nas oczywisty NIGDY nie zamieniłbym swojej pompy na nic innego!! Marzą nam się jeszcze ogniwa na dachu ale...brak odpowiednich funduszy nas ogranicza. Bardzo fajny blog prowadzony przez fachowca:). Zapraszam tez do siebie gdzie pozwalam sobie pisać co nie co jako amator - użytkownik , nietruje.blogspot.com
  pozdrawiam
  artur paszko

 • solarid
  solarid środa, 17 grudzień 2014

  Witaj Arturze!

  Jeśli jesteś zainteresowany ogniwami fotowoltaicznymi, a nie masz środków, to dobrze by było żebyś miał wypracowane przynajmniej jakieś minimalne zdolności kredytowe. Prawdopodobnie wiosną, w końcu ruszą dofinansowania i instalację fotoogniw będzie można nabyć poprzez kredyt z dotacją - zaletą tego kredytu (oprócz dotacji realnie około 30%) będzie minimalna stopa procentowa. A mając już zainstalowane panele fotowoltaiczne - jeśli wejdzie Netmetering Twoje koszty zasilania domu będziemy mogli sprowadzić do sporo niższych lub do zera.
  Aby sprowadzić Twoje koszty do zera przy wykorzystaniu netmeteringu będziesz potrzebował instalacji baterii słonecznych o mocy około 9-10 kW - pytanie tylko czy dysponujesz dachem od strony południowej o powierzchni 70 m2.
  Jeśli by się to udało to już chyba nikt z sąsiadów Ci nie uwierzy, że nie dość że masz pompę ciepła, to w dodatku prawie nic za nią nie płacisz ;)

  Przyznam, że prowadzisz bardzo ciekawego bloga. Dla mnie największa wartość wynika z podawania realnych cen montażu i eksploatacji nie tylko domu, ale przede wszystkim pompy ciepła. Jeśli możesz opisz coś więcej na temat parametrów pompy ciepła jaką wybrałeś. Jakie COP, jeśli dysponujesz wykresem COP w funkcji temperatury to też będą bardzo ciekawe informacje. Czy masz założony licznik ciepła z kontrolą aktualnego COP z jakim pracuje pompa ciepła? Takie parametry uwidaczniają osobom zainteresowanym jakie realne oszczędności daje pompa ciepła. Gdybym sam wybierał źródło ogrzewania domu też zdecydował bym się na pompę ciepła z odwiertami - daje największy komfort. Z drugiej strony nie instalowałbym kominka tylko zainwestował bym w agregat - w przypadku braku prądu, nie tylko pompa ciepła będzie działać, ale też zasilony będzie cały dom.

 • Gość
  artur środa, 17 grudzień 2014

  witam
  dzięki za ciepłe słowa o moim blogu- będe uzupełniał informację na temat pracy pompy na bierząco. Co do dachu to mamy do dyspozycji 70 mkw dachu od strony południowej- dzięki temu że mamy taką a nie inną działkę dom mamy ustawiony wręcz książkowo względem stron świata :). będziemy musieli pomyśleć coś na temat naszej "zdolności kredytowej" bo cały czas nam siedzi w głowie fotowoltanika
  pozdrawiam
  artur

Zostaw opinię

Gość
Gość poniedziałek, 17 grudzień 2018