Opłacalność inwestycji fotowoltaicznych

Dodane przez w w Baterie słoneczne
 • Rozmiar czcionki: Większa Mniejsza
 • Przeczytano: 63532
 • 120 opinie
 • Subskrybuj zmiany
 • Drukuj

Na początek chciałem zacząć od mocnego akcentu – opłacalności inwestycji fotowoltaicznych.

Analizując problem ekonomicznej zasadności stosowania ogniw fotowoltaicznych należy w pierwszej części rozgraniczyć dwa podstawowe rozwiązania wykorzystujące baterie słoneczne: systemy wyspowe – offgrid (z ang Off grid – poza siecią) i systemy sieciowe – ongrid (z ang. On Grid – w sieci). Ekonomiczność obydwu rozwiązań jest uwarunkowana środowiskiem zastosowania każdej z instalacji.

Ale zacznijmy od początku. Ponieważ jest to początek bloga przypomnijmy podstawowe pojęcia.

Ogniwo fotowoltaiczne zasada działania

Bateria słoneczna jest zbudowana z połączonych szeregowo ogniw fotowoltaicznych. Każde ogniwo słoneczne działa na podobnych zasadach jak fotokomórka – kiedy na ogniwo fotowoltaiczne pada światło zaczyna ono wytwarzać napięcie. Mechanizm generowania napięcia szerzej opisujemy na naszej stronie. Lecz mając już wygenerowane w ogniwie fotowoltaicznym napięcie łączymy ogniwa szeregowo i otrzymujemy baterię słoneczną o odpowiednim napięciu – prąd baterii słonecznej będzie zależał od powierzchni ogniw zastosowanych do budowy baterii słonecznej.

Sprawność ogniw fotowoltaicznych

Na wielkość płynącego prądu z ogniwa fotowoltaicznego ma wpływ powierzchnia ogniwa i natężenie światła. Jednak to jak dużo prądu otrzymamy z porównywanych ogniw fotowoltaicznych będzie zależało od sprawności ogniw fotowoltaicznych. Sprawność ogniw fotowoltaicznych sięga maksymalnie 21% co w przypadku klasycznych ogniw fotowoltaicznych jest wynikiem powoli zbliżającym się do teoretycznego maksimum tej technologii. Jednak w przemysłowej produkcji baterii słonecznych stosuje się ogniwa o sprawności wynoszącej około 15-18% choć wciąż trwają prace nad zwiększeniem tego parametru. Większe sprawności są osiągane w ogniwach monokrystalicznych. Jednak w zastosowaniach komercyjnych, sprawności i parametry pracy ogniw fotowoltaicznych poli i mono krystalicznych są porównywalne.

Instalacja ogniw fotowoltaicznych

Systemy wyspowe – to jedne z najbardziej powszechnych rozwiązań stosowanych w Polsce. Układ składa się z baterii słonecznej regulatora ładowania i akumulatora. Ich instalacja polega na zamocowaniu na dachu lub na gruncie (niezacienionym) ogniw fotowoltaicznych, zamontowaniu regulatorów ładowania, akumulatorów i podłączeniu inwertera napięcia (falownika do przetwarzania napięcia stałego z akumulatorów na napięcie sieciowe 230V).

Z puntu widzenia ekonomii najważniejszą częścią systemu jest akumulator. O akumulatorach opowiemy kiedy indziej ale należy mieć na uwadze że to one generują największą część kosztów instalacji fotowoltaicznej i co najgorsze wymagają okresowej wymiany. Każdy akumulator jest urządzeniem elektrochemicznym i każdorazowe ładowanie i rozładowanie prowadzi do powolnej degradacji. Dlatego też przed instalacją ogniw fotowoltaicznych należy sprawdzić czy akumulator ma określoną ilość cykli które jest w stanie przepracować do momentu zużycia. I w tym miejscu w bardzo prosty sposób możemy policzyć ile energii akumulator jest w stanie przyjąć i oddać zanim osiągnie poziom pojemności świadczący o jego wyeksploatowaniu.

Opłacalność ogniw fotowoltaicznych – systemy wyspowe

Może się to wydawać nieco dziwne że omawiając opłacalność ogniw fotowoltaicznych obliczamy parametry akumulatora – lecz myślę że jest to najszybszy sposób na jednoznaczne określenie opłacalności tego typu systemów.

Do wyliczeń przyjmijmy wykres ilości cykli (ładowanie – rozładowanie) w funkcji głębokości rozładowania akumulatorów żelowych z naszej oferty.

Wykres żywotności akumulatora w funkcji głębokości rozładowania

Dla uproszczenia przyjmijmy akumulator o pojemności 100 Ah – koszt zakupu detalicznego 900 zł brutto i rozpatrzmy jego ekonomiczność w trzech rodzajach obciążenia.

 • Obciążenie maksymalne – rozładowujemy akumulator codziennie do poziomu 70% (maksymalny dopuszczalny przez solarny regulator poziom rozładowania) - ilość cykli 500.Zakładamy że akumulator był w pełni naładowany – ilość energii jaką akumulator jednorazowo zmagazynuje i odda wynosi 0,84 kWh (12V * 70 Ah) – mnożąc to przez 500 cykli mamy 420 kWh Przy założeniu że klasycznie energię kupujemy po 0,5 zł – uzyskamy z akumulatora maksymalnie 210 zł – czyli niewiele a obliczamy tutaj tylko koszt samego akumulator (zakładamy milcząco że bateria słoneczna i regulator nie będą się zużywały – choć jest to nieprawda)

 • W przypadku nieco delikatniejszej eksploatacji do 19 % pojemności mamy 2000 cykli – po wymnożeniu osiągamy z akumulatora do stanu zużycia 456 kWh – co da nam 228 zł

 • W przypadku bardzo delikatnej eksploatacji (3650 cykli – 10 lat) mamy około 440 kWh - 220 zł.

Wnioski nasuwają się same – opłacalność ogniw fotowoltaicznych w zastosowaniu offgridowym w sytuacji kiedy mamy klasyczne zasilanie z sieci jest nierealna ze względu na koszty eksploatacji samych akumulatorów.

W związku z czym nie warto inwestować w instalację offgrid jeśli chcemy zaoszczędzić a mamy jako alternatywne klasyczne zasilanie sieciowe (chyba że cena energii wzrośnie powyżej 2 zł/ kWh).

Instalacje wyspowe mogą (i często są) opłacalne w sytuacji kiedy nie mamy podłączenia do sieci oraz w niemal każdym przypadku zasilania z agregatu.

Opisany powyżej przypadek to sytuacja najgorsza z możliwych. Pomijamy tutaj sytuacje pośrednie

Koszty eksploatacji akumulatorów mogą się odpowiednio zmniejszyć poprzez pobieranie energii z fotoogniw przez odbiorniki w trakcie produkcji (z częściowym pominięciem akumulatorów) a także magazynując energię w postaci ciepła w obiektach które wymagają tego typu instalacji. Można zastosować droższe akumulatory które mają dłuższe żywotności (są dostępne na zamówienie). Lecz należy mieć również na uwadze że nie analizowaliśmy czynników negatywnie wpływających na żywotność akumulatorów – co też będzie miało negatywny wpływ na ekonomię.

Mimo tych negatywnych czynników systemy wyspowe są bardzo popularne w Polsce. Bardzo często wykorzystuje się je do oświetlenia przejść da pieszych do zasilania urządzeń terenowych, oświetlenia przeszkodowego- wszędzie tam gdzie nie ma zasilania sieciowego 230V. Posiadamy ogromną rzeszę klientów- właścicieli kamperów, przyczep kempingowych i łodzi gdzie baterie słoneczne są jedynym akceptowalnym źródłem energii (uruchamianie agregatu w czasie wypoczynku nad jeziorem lub na morzu dla wielu jest conajmniej bezczelnością). Ponadto nawet w sytuacji kiedy mamy podpięcie do sieci wyspowe systemy mogą w chwili zaniku zasilania domu/firmy podtrzymywać zasilanie najważniejszych urządzeń (sterownika i pompy pieca CO + zasilanie lodówki, systemu alarmowego) – co w wielu przypadkach jest ciężkim do oszacowania zyskiem.

Instalacja ogniw fotowoltaicznych - sieciowych

Systemy sieciowe – stają się w Polsce coraz bardziej popularne. Składają się z fotoogniw, zabezpieczeń, okablowania i przetwornic sieciowych które konwertują energię z baterii słonecznych na napięcie sieciowe i wpuszczają energię do sieci (bez pośrednictwa akumulatorów).

Instalacja ogniw fotowoltaicznych sieciowych sprowadza się do zamontowania na dachu lub gruncie ogniw fotowoltaicznych i zabezpieczeń oraz falowników które konwertują napięcie z baterii słonecznych na napięcie sieciowe i wpuszczają je do sieci elektrycznej.

Taki układ poniekąd ogranicza miejsca zastosowania do obiektów podłączonych do sieci ale już sam fakt braku akumulatorów pachnie czystym zyskiem – ale powoli.

Opłacalność ogniw fotowoltaicznych – systemy sieciowe domowe

Zacznijmy od tego ile mocy może nam dać system fotowoltaiczny sieciowy.

Szacunkowy uzysk roczny instalacji 10 kW

 • Moc nominalna systemu fotowoltaicznego: 10 kW (krzem krystaliczny)
 • Przewidywane straty spowodowane temperaturą i słabym nasłonecznieniem: 7,3%
 • Przewidywane straty spowodowane efektem odbicia kątowego: 3%
 • Inne straty (na przewodach, przetwornicach itp.): 14%
 • Suma strat systemu fotowoltaicznego: 22,6%
System stały: nachylenie 35º, orientacja 0º
Miesiąc Ed Em Hd Hm
Styczeń 8,64 268 1,01 31,4
Luty 14,20 397 1,70 47,5
Marzec 29,40 910 3,60 112
Kwiecień 38,40 1150 4,93 148
Maj 40,00 1240 5,30 164
Czerwiec 39,40 1180 5,29 159
Lipiec 39,60 1230 5,37 167
Sierpień 37,50 1160 5,05 157
Wrzesień 30,30 910 3,94 118
Październik 21,60 668 2,71 84
Listopad 11,20 337 1,36 40,9
Grudzień 8,19 254 0,97 29,9
Średnia roczna 26,6 809 3,45 105
Suma roczna - 9710 - 1260

Polska leży w obszarze o bardzo zbliżonych uzyskach energetycznych – owszem różnią się one dla poszczególnych rejonów kraju lecz dla potrzeb obecnych kalkulacji przyjmijmy że prawidłowo zamontowany system fotowoltaiczny 10 kW da nam w ciągu roku około 9 500 kWh energii elektrycznej.

Jaki możemy mieć z tego zysk? Zakładając że jesteśmy osobą prywatną nie prowadzącą działalności gospodarczej możemy taką instalacje podłączyć (nieodpłatnie – zgodnie z nowelizacją ustawy z 2012 roku) do sieci i konsumować wyprodukowaną energię samemu a jej nadmiar „odsprzedawać” do sieci. I teraz! Słowo odsprzedawać celowo ujęto w cudzysłowie ponieważ ustalone stawki skupu energii od osób indywidualnych są wyliczane jako 80% hurtowej ceny energii za ostatni kwartał ubiegłego roku. W roku 2013 stawka skupu wynosiła około 16 gr/kWh a już w roku 2014 wynosi zaledwie 12 gr/kWh (wiąże się to z obniżką hurtowych cen energii elektryczne między rokiem 2012 a 2013 o 25% - w roku 2012 cena energii wynosiła 20 gr/kWh a w roku 2013 16 gr/kWh) - nie wiem tylko dlaczego moje rachunki wcale się nie zmniejszyły!

Dlatego też aby instalacja ogniw fotowoltaicznych się opłacała należy jak największą część energii zużywać we własnym obiekcie i nie wpuszczać jej do sieci! Dlaczego – ponieważ koszty zakupu z przesyłem wynoszą około 50 gr/kWh a w ekstremalnych przypadkach nawet 70 gr/kWh.

Licząc na kalkulatorze że wyprodukowaną energię w całości wpuścimy obecnie do sieci to z rocznej produkcji uzyskamy 1140 zł przychodu. W przypadku konsumpcji całej energii wewnątrz budynku i stawce zakupowej 50 gr/kWh – uzyskamy rocznie 4750 zł przychodu.

Problem w tym że aby całą energię zużywać należało by mieć dużo większe zużycie energii – wtedy cała wyprodukowana moc zostanie skonsumowana. W pozostałych przypadkach zawsze część energii „uleci” do sieci. Załóżmy bardziej realnie acz optymistycznie że zużywamy 80% energii a pozostałe 20% wpuszczamy do sieci. 80% można osiągnąć stosując automatykę (np. Steca Grid SEM w połączeniu z licznikiem dwukierunkowym) która w chwili nadmiaru energii i wpuszczania jej do sieci – uruchamia odbiornik (kompresor, grzałkę w zbiorniku CWU, pompę ciepła, klimatyzator) przez co energia jest wykorzystana i magazynowana w innym odbiorniku.

Przy takim założeniu roczne przychody z ogniw fotowoltaicznych wyniosą 4028 zł.

Przejdźmy zatem do kosztów. Ile kosztuje instalacja 10 kW?

Koszt ogniw fotowoltaicznych

Prawidłowo wykonana kompleksowo instalacja 10 kW (zawierająca nie tylko poprawnej jakości panele słoneczne ale także dobrej klasy inwertery, zabezpieczenia, systemy montażowe i okablowanie) powinna kosztować około 45 000 zł netto (przy budownictwie mieszkalnym 8% VAT) – 48600 zł brutto. Oczywiście koszt ogniw fotowoltaicznych może być różny w zależności od skomplikowania instalacji jak i użytych baterii słonecznych.

Wykres: zestawienie kosztów i przychodów z inwestycji w energię solarną w czasie

Przy założeniu rocznej podwyżki cen energii na poziomie 5% i uwzględnieniu spadku mocy ogniw 1% na rok, przychody będą rosły na tyle szybko żeby inwestycja była opłacalna po 13 latach (zakładam że w przypadku nieinwestowania w instalacje fotowoltaiczną pieniądze są zainwestowane i po odjęciu „podatku Belki” rzeczywisty wzrost kapitału rocznie wynosi 2,5% - w przeciwnym razie w przypadku trzymania pieniędzy „w skarpecie” spłata inwestycji nastąpi przed 10 rokiem eksploatacji).

Wycena nie uwzględnia ewentualnych kosztów serwisu – jednak nie wymagają znaczących nakładów na serwis (żywotność baterii słonecznych sięga ponad 25 lat).

Oczywiście inwestycja spłaci się szybciej jeśli energia będzie droższa i analogicznie wolniej dla klientów o niższych kosztach zakupów energii.

Panele fotowoltaiczne cena zestawu

Oczywiście ceny zestawów mniejszych będą stosunkowo większe i przez to czas ich spłaty nieco się wydłuży. W przypadku większych instalacji koszty będą się sumować. Cena zestawu paneli fotowoltaicznych z kompletnymi akcesoriami i montażem w przypadku instalacji 3,6 kW wynosi około 20 000 zł netto. Z kolei instalacje 40 kW (maksymalna instalacja traktowana jako mikroinstalacja) będzie kosztować około 180 000 zł. Oczywiście zaproponowane ceny mają charaktery informacyjny – szczegółowe wyceny mogą się różnić od podanych kwot. Podana kwota została oparta o wysokiej jakości komponenty uznanych światowych producentów komponentów fotowoltaicznych – w przypadku zastosowania droższych modeli baterii słonecznych cena instalacji może wzrosnąć nawet o 20%. Ceny instalacji 40kW mogą zatem wynosić nawet 220 000 zł netto

Nieco inaczej przedstawia się opłacalność w przypadku instalacji fotowoltaicznych sieciowych montowanych dla osób prowadzących działalność gospodarczą – jest lepiej – ale o tym opowiem następnym razem – a zainteresowanych zapraszam do komentarzy.

Ostatnia modyfikacja w

Krzysztof Turek – niepoprawny pasjonat energii odnawialnej. W 2006 roku ukończył wydział fizyki Akademii Górniczo-Hutniczej. Od 2008 roku prowadzi firmę oferującą urządzenia i usługi z zakresu energii odnawialnej. Doradza w zakresie ogrzewania, zasilania i uniezależnienia obiektów i urządzeń terenowych od konwencjonalnych źródeł energii. Chętnie podejmuje działania wykraczające poza standardowe rozwiązania w branży - wciąż poszukuje nowych możliwości.

Opinie

 • Tomasz Be.
  Tomasz Be. środa, 22 październik 2014

  Czy są jakieś "haczyki" w przedstawionych scenariuszach i wyliczeniach? Ogólnie to ciekawy artykuł z punktu widzenia domorosłego inwestora zastanawiającego się nad obłożeniem dachu panelami.

 • solarid
  solarid środa, 22 październik 2014

  Witaj Tomasz Be. "Haczyków" nie ma są za to pewne bardzo optymistyczne założenia:
  1. Nie każda firma jest w stanie zainstalować kompletną instalację fotowoltaiczną w zaproponowanej cenie (48 600 zł brutto). Przykładowo w programie BOŚ 10 kW instalacja ma kosztować 65 000 zł brutto, inna firma z którą współpracujemy tej wielkości instalacje montuje w cenie 60 000 zł brutto. Prawdopodobnie wynika to z wyższych marż i nieco droższych komponentów.
  2. W przedstawionej kalkulacji mamy jedno bardzo optymistyczne założenie - wyprodukowaną z ogniw fotowoltaicznych energię zużywamy w 80%. Pierwsi prosumenci notują obecnie zużycie około 40-60% wyprodukowanej energii (pozostała ilość jest odsprzedawana do sieci). Oczywiście procentowe wykorzystanie nie jest dobrym wyznacznikiem (nie wiemy jaka jest moc nominalna instalacji baterii słonecznych w stosunku do rocznego zużycia energii w obiekcie) - dopiero mając procentowe wykorzystanie i stosunek szacunkowej rocznej produkcji do rocznego zużycia można określić czy 40% lub 60% wykorzystania to dobra czy zła wartość dla konkretnego przypadku.

 • Jola
  Jola poniedziałek, 19 styczeń 2015

  Witam,
  Do wyliczeń opłacalności nie brałeś pod uwagę dotacji Prosument? Czytałam, że 40% kosztów może być pokryte, a to powinno znacznie przyspieszyć zwrot inwestycji.

 • solarid
  solarid poniedziałek, 19 styczeń 2015

  Witaj jola. Podczas kalkulacji specjalnie nie uwzględniałem prosumenta z kilku powodów:
  1. Nie wszyscy zainteresowani mogą skorzystać z dotacji prosument.
  2. W niektórych województwach wielkość wsparcia dla paneli fotowoltaicznych będzie inna niż w ogólnopolskim prosumencie.
  3. Poza tym artykuł miał pokazać czy instalacje fotowoltaiczne są opłacalne - wiadomo że przy odpowiednio dużym wsparciu opłacalne może być nawet opalanie domu jednodolarówkami :) ale przecież nie o to chodzi.
  Co do programu prosument to w tym artykule są poruszone wielkości wsparcia na poszczególne rodzaje źródeł odnawialnych:
  http://solarid.pl/blog/ruszaja-dofinansowania-prosument-opolski-juz-dziala
  Jednak najważniejsza i najbardziej ogólna informacja jaka wynika z planowanego prosumenta jest taka że realna wielkość dofinansowania przy wykorzystaniu dofinansowania prosument dla instalacji na które obowiązuje 40% otrzymamy wsparcie około 30% kosztów inwestycji - czyli kupując system paneli fotowoltaicznych za 10 000 zł realnie otrzymamy 3000 zł wsparcia. Różnica wynika z konieczności wzięcia kredytu (prowizja bankowa) oraz konieczności odprowadzenia podatku od uzyskanej dotacji.
  Niemniej jak już Prosument zostanie uruchomiony z pewnością przeprowadzimy kalkulacje opłacalności przy wykorzystaniu tego rodzaju wsparcia.

 • Mariusz
  Mariusz piątek, 23 styczeń 2015

  mam pytan kilka ,może głupich ale fotowoltaika to dla mnie zupełna nowość ,jestem laikiem :
  - czy po instalacji paneli fotowoltaicznych moje rachunki za prąd znacząco spadną (płacę 110 zł na miesiąc ) i ewentualnie jakie mniej więcej będą (rocznie zuzywam 2107 kW)
  - po drugie ,czy w przypadku kiedy nie ma dostaw prądu w sytuacjach losowych (zerwanie linii ,burze itp) co u mnie jest dosyc częstym zjawiskiem ,to ja dzięki fotowoltaice bedę miał energie ?

 • solarid
  solarid piątek, 23 styczeń 2015

  Witaj Mariuszu!
  Pierwsze pytanie pomimo prostoty jest trudne do jednoznacznej odpowiedzi. Głównie z tego względu że nie wiem jaki masz styl życia i w jaki sposób (w jakich porach dnia) korzystasz z energii elektrycznej. Jeśli w domu masz urządzenia które wykorzystujesz w dzień (pralka, lodówka, klimatyzacja, czajnik elektryczny, grzałkę w bojlerze, wentylatory, komputer, ładowarki zasilacze, zamrażarki, serwery i inne urządzenia które pobierają energię w dzień) to istnieje duża szansa ze twoje rachunki odczuwalnie ulegną zmniejszeniu. Ze względu na chwilowy charakter produkcji w panelach słonecznych prądu - jeśli będziesz go zużywał wtedy kiedy świeci słońce (najlepszym przykładem jest tutaj klimatyzacja z której korzystamy kiedy świeci słońce) Twoje rachunki będą dużo niższe. Jeśli jednak zużywasz energię z fotoogniw głównie nocą spadek rachunków będzie mniej zauważalny - Twoje główne zyski będą pochodziły ze sprzedaży nadwyżek energii produkowanej w ogniwach fotowoltaicznych. W takiej sytuacji - w najgorszym przypadku - Twoje rachunki średnio spadną o około 1/4. Oczywiście Twoje odczucie może być takie że w letnim okresie rachunki pomimo zużywania energii z fotoogniw tylko nocą spadną nawet o połowę (ze względu na dużą produkcję energii fotowoltaicznej i sprzedaż nadwyżek). Niemniej zimą Twoje oszczędności będą niewielkie.
  Podsumowując odpowiedź na to pytanie. To o ile spadną Twoje rachunki będzie zależało głównie od Ciebie niemniej minimalny spadek jaki zaobserwujesz w najgorszym możliwym przypadku wyniesie 1/4 Twoich obecnych rachunków.
  Pojawia się tu pytanie jaki jest najlepszy możliwy wynik. Obecni prosumenci osiągają wykorzystanie energii z paneli fotowoltaicznych rzędu 60% (60% wykorzystują 40% wpuszczają do sieci) - jak łatwo obliczyć przeciętny prosument notuje oszczędności rzędu 70% (60% oszczędności i 10% ze sprzedaży nadwyżek)- i myślę że możemy uznać to za dobry i dający się osiągnąć wynik. Lepsze wyniki będą trudniejsze do osiągnięcia ale nie są na pewno niemożliwe.
  Do opisanych przez Ciebie rachunków najbardziej optymalną będzie instalacja 2,5 kW (możesz zainstalować większą ale wtedy stopień wykorzystania energii z paneli fotowoltaicznych będzie niższy). Zaproponowana instalacja fotowoltaiczna w ciągu roku wyprodukuje około 2300 kWh - co w przypadku sprzedaży całości energii po 14 gr (zakładamy że nic nie zużywasz - rozpatrujemy najgorszy przypadek) da Ci zysk rzędu 322 zł (Twoje roczne rachunki wynoszą około 1300 zł - dzieląc prze 4 mamy kwotę 330 zł). Dzięki tym prostym obliczeniom wiemy że nasze założenia co do oszczędności nie zawierają grubszych błędów. Przenosząc nasze wcześniejsze szacunki na liczby - w porównaniu do wykorzystania energii z paneli słonecznych przez obecnych prosumentów Twoja roczna oszczędność może wynieść około 900 zł.

  Drugie pytanie ma już dużo prostszą odpowiedź. W chwili zaniku zasilania - zgodnie z wymogami zakładów energetycznych inwerter fotowoltaiczny musi się wyłączyć (ze względu na konieczną ochronę pracowników zakładu energetycznego którzy mogą wyłączyć zasilanie w związku z pracami konserwacyjnymi). Tak jest w przypadku klasycznych podstawowych systemów fotowoltaicznych.
  Niemniej możemy dla naszych klientów zaproponować rozwiązanie (wyposażone w akumulatory i zaawansowaną przetwornicę hybrydową) które w chwili zaniku zasilania przełączy zasilanie domu (lub najważniejszych w nim obwodów) na zasilanie awaryjne współpracujące z paneli fotowoltaicznymi. W rozwiązaniu tym inwerter fotowoltaiczny (W chwili zaniku zasilania) zostanie również przełączony na zasilanie przetwornicy hybrydowej (która nadwyżki energii z fotoogniw może przekierować do ładowania akumulatorów). Dzięki temu nawet przy braku zasilania będziemy mogli korzystać z energii z paneli słonecznych a z drugiej strony (w odróżnieniu od sytuacji kiedy system fotowoltaiczny mamy cały czas podpięty do akumulatorów - typowy system offgrid) w chwili kiedy będzie dostępne zasilanie sieciowe akumulatory nie będą eksploatowane.
  Opis tego rozwiązania znajduje się na naszej stronie:
  http://solarid.pl/baterie-sloneczne/zastosowania-baterii-slonecznych/baterie-sloneczne-system-on-grid
  pod nazwą - System Steca Solsafe

 • Andrzej
  Andrzej czwartek, 19 luty 2015

  Witam, Bardzo ciekawy artykuł. Mam następujące pytanie. Czy logiczna/opacalna jest instalacja fotowoltaiczna w przypadku zużywania całej energii do ogrzewania domu (Jako uzupełniające źródło energii do istniejącego CO na gaz płynny). Intuicyjnie cała energia powinna być przetworzona na ciepło. dodatkowo instalacja nie powinna być szczególnie skomplikowana bo instalacja grzewcza nie wymaga chyba stałych parametrów?

 • solarid
  solarid wtorek, 24 luty 2015

  Witaj Andrzeju!
  Sam pomysł ogrzewania z fotoogniw wydaje się być ciekawy choć jest trochę egzotyczny. Swego rodzaju popularność zawdzięcza on faktowi że można zbudować prostą instalację pozbawioną wielu wad które pojawiają się w kolektorach słonecznych. Niemniej koszt takiej instalacji na pewno nie będzie mały ani mniejszy od instalacji kolektorów słonecznych.
  Drugim negatywnym czynnikiem jest charakter pogody w naszym kraju. Wtedy kiedy potrzebujemy najwięcej energii cieplnej - do ogrzewania domów zimą ilość słońca jest kilkukrotnie niższa niż w okresach które nie wymagają ogrzewania. Tym samym wykorzystanie paneli fotowoltaicznych jako źródło energii do ogrzewania domów w okresie zimowym należy jednoznacznie określić jako nieopłacalne i pozbawione sensu.
  Jednym słowem choć jest to bardzo ciekawy pomysł taka instalacja jest nieopłacalna i nielogiczna

 • Daniel
  Daniel środa, 04 marzec 2015

  Fajnie jak byście uaktualnili wpis do obecnych cen odsprzedaży nadwyżek energii :)

 • solarid
  solarid środa, 04 marzec 2015

  Witaj Danielu!

  Na dzień dzisiejszy stawki są jak najbardziej bliskie aktualnym - owszem niektórym klientom z niewiadomych mi przyczyn zakłady energetyczne płacą po 14 gr/kWh lub nawet 20 gr/kWh. Prawdopodobnie wynika to z lokalnych ustaleń. Niemniej na wyższe stawki musimy poczekać na wejście w życie ustawy (w styczniu 2016 roku) do tego czasu obowiązywać nas będzie stawka wynosząca 80% ceny czarnej energii za ostatni kwartał 2014 roku. Aktualnie cena czarnej energii za ostatni kwartał 2014 roku wyniosła 167,97 / MWh - stąd najbardziej aktualna stawka skupu energii na rok 2015 wynosi 13 gr/kWh.

 • Radomski
  Radomski środa, 11 marzec 2015

  Cześć,
  Rozważam zakup i montaż mikroelektrowni in-grid o mocy 8-10kW dla domu jednorodzinnego o pow. >200m2 jako osoba fizyczna. Moje dotychczasowe miesięczne zużycie prądu to średnio 600kWh; rejon ENEA w woj. zachodniopomorskim.
  Od kilku dni zgłębiam poruszane również tutaj zagadnienie opłacalności zarówno od strony, że tak powiem "prawnej" jak i technicznej. I co się okazuje? Kwestie techniczne są miłe, łatwe i przyjemne. Dużo gorzej jest z przepisami.
  Mój dylemat odnosi się głównie do pytania: KIEDY? czyli w jakim okresie przeprowadzić inwestycję, czy brać pod wzgląd np. nową ustawę w 2016r? Czyli mówiąc bardziej obrazowo czy lepiej pchać się już teraz w PROSUMENTA szczecińskiego, czy czekać na PROSUMENTA ogólnopolskiego czy też może wstrzymać swoje dobre chęci eko i poczekać do stycznia 2016r. na nową ustawę?
  Będąc na obecną chwilę kompletnym laikiem w branży OZE próbuję ogarnąć mętlik informacyjny i tak sobie domniemuję, że jako beneficjent jakiegokolwiek programu PROSUMENT w 2015r. nie będę mógł w następnych latach odsprzedawać nadwyżki prądu operatorowi po 65gr/kWh - co ponoć gwarantuje nowa ustawa dla instalacji do 10kW - tylko do końca życia będę musiał odsprzedawać 1 kWh za grosze. W tym scenariuszu zakładam dotację 40% lub pożyczka 1% - BOŚ płaci za wszystko a ja spłacam kredyt przez 15 lat - nawet nie jestem w stanie sobie wyobrazić jak się ukształtuje stosunek wysokości raty do zakładanych oszczędności).
  Czy lepiej jeżeli zbuduję i przyłączę instalację do sieci po 2016r. bez dotacji, za własne pieniądze, ale z gwarancją ceny odsprzedaży dajmy na to 50% rocznej produkcji przez następne 15 lat?
  I na koniec: dla kogo będzie net-metering po 2016r?

  pozdro

 • Gość
  Arkadiusz środa, 01 kwiecień 2015

  Witam. Mam takie pytanie ?
  Przedstawiciel firmy instalującej panele fotowoltaiczne powiedział mi, że jak skorzystam z programu "Prosument" to dostanę dofinansowanie 40 %, ale nie będę miał ceny gwarantowanej 0,75 gr czy 0,65 gr za kwH telko jakieś 0,20 gr., natomiast jak za gotówkę czy kredyt komercyjny zainstaluję zestaw - bez pomocy publicznej / jakiejkolwiek/ to będę miał cenę gwarantowana przez 15 lat pod warunkiem jak podpiszę umowę z Energetykiem w 2016 r. Począwszy od stycznia 2016 r. I teraz to już nic nie wiem, gdyż chcą mi tą instalację już zakładać, tylko że do sieci będzie transfer zablokowany do 2016 r. - czyli będzie prąd do wykorzystania w domu a nie odsprzedaż.
  Dom 160 m2 , 3 osoby, pracujemy, w domu bywamy wieczorem, dach strona południowa. Proszę o ewentualne wyjaśnienie tych skomplikowanych kwestii. Czy warto i czy w ramach "Prosumenta" czy za gotówkę, i jak z t ą ceną odkupu i od kiedy ?

 • Norbert
  Norbert niedziela, 05 kwiecień 2015

  Witam. Przystępujemy do budowy domu jednorodzinnego(projekt "Wśród wrzosów"Murator), niedaleko Kielc. Działka z lekkim pochyleniem na stronę południową, nie zacieniona. Zastanawiam się nad wykonaniem instalacji fotowoltaicznej i solarnej(CWU). 4 osobowa rodzina. Próbuję się rozeznać w instalacjach, kosztach oraz programie Prosument. I im więcej czytam tym odczuwam większy chaos informacyjny. Proszę o radę, jaką konkretnie instalację fotowoltaiczną wybrać?Jakie będą koszty(instalacja 2; 2,5 kW), uwzględniając program Prosument. Pozdrawiam serdecznie

 • solarid
  solarid piątek, 10 kwiecień 2015

  Witam,
  Ostatnio rozpoczął się okres prac montażowych i naprawdę ciężko mi znaleźć chwilkę aby odpisać. Niemniej postaram się każdemu odpowiedzieć:
  Radomski.
  Moim zdaniem najbardziej opłacalnym będzie korzystanie ze stawek gwarantowanych. Składa się na to kilka przyczyn.
  1. Montując z dofinansowaniem uzyskuje się po odjęciu kosztów około 30% realnego dofinansowania (10% pochłaniają koszty bankowe i podatek od przyznanej dotacji).
  2. Aby nie wpuszczać energii do sieci za grosze możemy ją na siłę do czegoś wykorzystać. Ale takie zużywanie na siłę jest trochę bez sensu ponieważ nie jest optymalne - inaczej ujmując - aby osiągnąć maksymalne uzyski z prosumenta zużywamy energię choć nie jest nam ona potrzebna - lepiej ekonomicznie korzystać z energii latem i wpuszczając energię do sieci po 65 groszy odebrać ją zima również w ekonomiczny sposób.
  3. Dotacja prosument wymaga dodatkowych działań ze strony instalatora przez co koszt tych dodatkowych wymagań instalatorzy przenoszą na klientów. Dochodzi już do sytuacji że niektóre firmy które montując z dotacją PROSUMENT instalują system 9,75 kW za 78 000 zł brutto (uwzględniając dotację realnie 30% do zapłaty pozostaje 54 600 zł) podczas gdy ten sam system montowany przez moją firmę kosztuje 52 000 zł bez dotacji i wymagań z tym związanych.
  4. Dodatkowo dofinansowanie nie promuje instalowania wysokiej jakości urządzeń (wymagane są gwarancje działania a nie wysokie uzyski) - instalując z wykorzystaniem stawek gwarantowanych klientowi zależy aby jego system pracować z jak największą wydajnością także za kilkanaście ponieważ każda kilowatogodzina wpuszczona do sieci będzie cenna.

  Arkadiusz.
  Podobnie jak wyżej opisałem - lepsze rozwiązanie to stawki gwarantowane zwłaszcza że pracujecie i w dzień nie wykorzsytacie energii. Moim zdaniem jeśli nie ma wyraźnych powodów nie warto obecnie instalować systemu i montować układ blokujący ponieważ koszt układu blokującego wpuszczanie energii do sieci będzie porównywalny do zysków jakie da przez te pół roku instalacja fotowoltaiczna (no chyba że instalacje będzie co najmniej 5 kW i w domu latem jest duże zużycie energii). Trzeba poczekać na nowy rok 2016 i wtedy zainstalować.
  Niestety instalatorzy robią co mogą aby już instalować systemu (jest praca i jest zarobek - sam też prowadzę taką firmę i dla mnie też byłoby lepiej żeby już w tym roku montować) choć nie zawsze jest to opłacalne i uzasadnione dla klienta.

  Norbercie.
  Rozumem że chaos informacyjny jest trudny do ogarnięcia.
  Moim zdaniem lepszym rozwiązaniem niż system fotowoltaiczny i kolektory słoneczne będzie system fotowoltaiczny i mała pompa ciepła PCWU.
  Przyczyn jest kilka:
  - pompa ciepła jest w stanie w okresie poza grzewczym zaspokoić 100% zapotrzebowania na ciepłą wodę.
  - zużycie energii będzie w dużym stopniu pokrywane przez fotowoltaikę a mają stawki gwarantowane możemy produkować energię elektryczną w dzień i wpuszczać ją do sieci a enegię do pompy ciepła pobierać nawet nocą
  - koszt pompy ciepła będzie niższy niż kolektorów słonecznych (pompa ciepła Hewalex PCWU2,5kW przy istniejącym dowolnym zasobniku koszt kompleksowego montażu z uruchomieniem może się zmieścić w kwocie 7000 zł brutto). Przy czym taka pompa ciepła wystarczy dla 3-4 osobowej rodziny a może również wystarczyć dla 10 osobowej rodziny (dobowa maksymalna produkcja umożliwia wytworzenie ponad 1m3 ciepłej wody!!!)
  Co do kosztów instalacji 2kW - to jest on relatywnie wysoki (około 16 000 zł brutto) i okres jego spłaty będzie znacznie dłuższy niż przy instalacji 10 kW omawianej w tym blogu. Przy stosowaniu stawek gwarantowanych warto pomyśleć przynajmniej o instalacji 3kW.
  Dla osób które mogą sobie pozwolić na montaż instalacji 10 kW warto to zrobić nawet jeśli się energii nie będzie zużywało pod warunkiem korzystania ze stawek gwarantowanych.

 • Paweł
  Paweł poniedziałek, 20 kwiecień 2015

  1. Jaki będzie koszt najprostszej instalacji wyłącznie do podgrzewania wody dla 4 osobowej rodziny.
  2. Jeśli nie odsprzedawałbym nadwyżek energii czy można zrezygnować z części osprzętu - ile na tym zaoszczędzę?

 • solarid
  solarid piątek, 21 sierpień 2015

  Witaj Pawle!
  Przepraszam że tak późno odpisuję ale natłok prac trochę mnie przytłacza - na usprawiedliwienie dodam że powoli przygotowuje kolejne - mam nadzieje wartościowe wpisy na bloga i to też zajmuje dużo czasu.
  Koszt najprostszej instalacji fotoogniw do podgrzewania wody użytkowej w małym zbiorniku (do 80 litrów) powinien wynieść nie więcej niż 4000 zł - ale ostrzegam że jest to rozwiązanie delikatnie mówiąc marginalne - same baterie słoneczne + grzałka o pojedynczym oporze i konstrukcja wsporcza. Takie rozwiązanie nie posiada żadnej automatyki oraz zabezpieczeń. Brak automatyki skutkuje słabą sprawnością (około 50% energii jest tracone) a brak zabezpieczeń może doprowadzić do uszkodzenia zbiornika. W pełni automatyczny system o mocy 2 kW wykorzystywany tylko do ogrzewania wody z automatyką (sprawność przekazywania energii do grzałki około 95%), zabezpieczeniami - zasilany wyłącznie z fotoogniw to koszt rzędu 12 000 - 14000 zł brutto (8% VAT - koszt z montażem) - na osłodę dodam że nawet zimą jeśli tylko świeci słońce potrafi naprawdę nieźle podgrzać wodę (niestety ilość godzin słonecznych jest mała więc konieczne jest dogrzewanie z innego źródła - niemniej system wprowadza realne oszczędności).
  Co do rezygnacji z części osprzętu to wyceniam tutaj typowy system do grzania wody z fotoogniw - nie jest to przeróbka systemu ongridowego.

 • Gość
  adam poniedziałek, 18 maj 2015

  Z tego co rozumiem to energię którą w danej chwili wyprodukuje i nie zużyje to od razu ją odsprzedaje ?
  nie jest to podliczane miesięcznie ?
  to nie jest tak że w ciągu miesiąca wyprodukuje 1000 kWh a zużyję 900kWh to odsprzedam im tylko 100kWh ?

 • solarid
  solarid piątek, 21 sierpień 2015

  Witam adam,
  Mniej więcej tak: Obecnie przy podłączeniu instalacji do sieci samodzielnie lub też w programie prosument niezużyta w każdej sekundzie energia jest wpuszczana do sieci i naliczana przez licznik dwukierunkowy - czyli sprzedajesz ją po obecnej stawce (ostatnio słyszałem o tym że w zależności od zakładu energetycznego stawki są różne od 14 do nawet 20 gr - choć to informacje od klientów mogą zawierać przekłamania).
  Jeśli w normalnej formie wejdą od nowego roku stawki gwarantowane (niepotwierdzone informacje mówią o tym że rządzący coś kombinują ze stawkami gwarantowanymi) to w takim przypadku każda energia wpuszczona do sieci będzie prawdopodobnie rozliczana w ujęciu półrocznym na zasadzie ile wpuścisz tyle możesz pobrać a za nadmiar będą wypłacane środki zgodnie ze stawkami gwarantowanymi (takie przynajmniej mam informacje - choć słyszałem że mogą one ulec zmianie). Niestety jak to będzie na pewno będę mógł powiedzieć po wejściu w życie stawek gwarantowanych.
  Spotkałem się też z interpretacją według której osobno rozliczany będzie Net-metering a osobno stawki gwarantowane - czyli albo ktoś decyduje się na rozliczanie półroczne w stylu net-metering - a za nadwyżki ma płacone tak jak za czarną energię lub jak prosument albo ktoś się decyduje na stawki gwarantowane i jest rozliczany za każdą wpuszczoną kilowatogodzinę - (przy takiej interpretacji dużo lepsze będzie rozliczanie na zasadzie stawek gwarantowanych)

 • Mirek
  Mirek wtorek, 26 maj 2015

  Bardzo ciekawy temat, jestem na etapie sprawdzania opłacalności w 2016 r. Czekam na rozwój sytuacji i w miarę upływu czasu, na coraz konkretniejsze dane. Pozdrawiam

 • Artur
  Artur sobota, 30 maj 2015

  Witam,

  mój dom jest wyposażony w pompę ciepła 9kW oraz rekuperator. Cały na prąd, nawet gaz mam na prąd ;)
  Rocznie zużywam około 10 000 kW.
  Proszę mi powiedzieć czy dobrze myślę.
  W domu jest zainstalowany licznik dwutaryfowy (po pompę, która w okresie grzewczym ponad 60% zużywanej energii pobiera w taniej taryfie).
  Jeśli zamontuję panele fotowoltaiczne o mocy 10kW to latem większość energii sprzedam do sieci (załóżmy, że po 65gr/kWh) bo pompa zużywa bardzo mało na podgrzew CWU. A co zimą? Średni koszt 1kWh w moim przypadku wynosi obecnie około 0,55zł/kWh. Czyli zarobię 6500 (sprzedaz) wydam 5500 (zuzycie) czyli teoretycznie 1000 na plus. Choc jak znam zycie to od 6500 bede musial zaplacic podatek dochodowy więc de facto wyjdę na 0. Czy to dobre rozumowanie?

 • solarid
  solarid piątek, 21 sierpień 2015

  Witaj Arturze!
  Nie jestem w stanie na dzień dzisiejszy precyzyjnie odpowiedzieć na to pytanie (mam nadzieję że w niedługim czasie będzie więcej informacji o taryfach gwarantowanych). Z logicznego punktu widzenia takie rozwiązanie które opisujesz byłoby dla Ciebie najbardziej korzystne jednak rozmawiając z jednym z operatorów energii usłyszałem informację że jeśli ktoś chce skorzystać ze stawek gwarantowanych to musi mieć też liniową umowę na dostawę energii (nie może stosować licznika dwutaryfowego).
  Niestety była to rozmowa niepoparta żadnymi dokumentami tak więc musimy poczekać na wejście w życie programu - postaram się poinformować jak tylko będę miał jasną odpowiedź w tym temacie.

 • Gość
  ka wtorek, 14 lipiec 2015

  Prosument to mydlenie oczu i niepotrzebne zaciąganie kredytu. Lepiej zamontowac za swoje kase panele fotowoltaiczne i uzywac na wlasne potrzeby i nadwyzki do sieci nawet za 16groszy jest to oplacalne ale od 2016 będzie ponad 40groszy za nadwyzki wiec montujcie ludzie ja juz zamontowalem 8 kWp juz oszczedzam na zyzyciu i za nadwyzki mi placa za to co w nocy pobieram

 • solarid
  solarid piątek, 21 sierpień 2015

  ka - zdecydowanie popieram jednak aby było to najbardziej opłacalne instalacje należy zgłaszać po nowym roku - tak aby "załapać się" na stawki gwarantowane - wtedy taka inwestycja będzie godna pochwały!

 • Gość
  Marcin wtorek, 04 sierpień 2015

  Witam
  Bardzo fajny artykuł.
  Mam następujące pytanie jeśli zainstaluję instalację fotowoltaiczną na swoim budynku mieszkalnym o mocy maksymalnej jaką określają mi warunki energetyczne ale nie chce odsprzedawać przy obecnych warunkach finansowych energii do sieci, to czy muszę fakt montażu instalacji zgłaszać w energetyce (OSD) ???
  Czy mimo wszystko przed przystąpieniem do montażu muszę zwrócić się do energetyki o warunki przyłączenia takowej instalacji do sieci.
  Drugie pytanie to jeśli założę instalację fotowoltaiczną jaki jej element steruje zarządzaniem dostarczania energii do odbiorników w moim gospodarstwie domowym ?? połączenie z inwertera do mojej rozdzielni głównej w budynku jest bezpośredni (oczywiście przez zabezpieczenia), skąd wiem że nadrzędnie odbiorniki pobierają energię z fotowoltaiki a nie z sieci ??. Czy wygląda to tak że w każdym przypadku zgłasza się taka instalację fotowoltaiczną do energetyki oni montują licznik dwu kierunkowy i na podstawie bilansu energii wyprodukowanej (oddanej do sieci) a pobranej z sieci jestem rozliczany względem zakładu energetycznego. Tylko zastanawiam się skąd mam pewność że moje odbiorniki w pierwszej kolejności konsumują energię z fotowoltaiki a tylko niedobór pobierają z sieci a nie na odwrót ??

 • solarid
  solarid piątek, 21 sierpień 2015

  Witaj Marcinie!
  1. Konsultując taką sytuację z dostawcą energii otrzymałem taką odpowiedź - jeśli ktoś "uprzejmie doniesie" że na dachu budynku powstała instalacja fotowoltaiczna to może przyjść "smutny Pan" z energetyki i zainstalować licznik dwukierunkowy - jeśli licznik ten wykaże że z danego obiektu wpuszczana jest do sieci energia (a instalacja nie była uprzednio zgłoszona) to zostanie nałożona kara pieniężna na właściciela posesji.
  Aby zapobiec takiej sytuacji instalujemy klientom specjalny system (nie każdy rodzaj falownika ma możliwość zainstalowania takiego systemu) który blokuje wpuszczanie energii do sieci - wtedy takiej instalacji nie trzeba zgłaszać (pod warunkiem że instalator dobrze skonfigurował system blokujący wpuszczanie energii do sieci).
  2. Najprostszą odpowiedzią jest - żaden. Rozpływem prądów zajmuje się prawo Kirchhoffa :) aby to prosto zrozumieć wyobraź sobie sytuację jednofazową - instalacja fotowotlaiczna generuje 5A energii elektrycznej 230V - twoje odbiorniki pobierają 3A - chcąc nie chcą instalacja fotowoltaiczna, twoje odbiorniki i sieć zewnętrzna są spięte (skręcone kostką - dla uproszczenia) w jednym punkcie skoro mamy 5A z instalacji 3A pobierają urządzenia to do sieci płynie 2A - to jest energia wpuszczana do sieci. Drugi przypadek instalacja PV produkuje 5A energii a Twoje odbiorniki pobierają 7A energii w tej sytuacji z sieci będzie pobierane brakujące 2A energii.
  Takie działanie w uproszczeniu wynika z praw przepływu prądu elektrycznego i nie wymaga żadnych urządzeń.
  Jako ciekawostkę podam przykład jednego z czytelników bloga do którego zadzwoniła firma X twierdząc że "tylko my mamy taki system który realizuje powyższe działanie że jeśli tylko Pan kupi nasz system to będzie to Panu dobrze działało - nikt inny na świecie nie ma tego systemu jest on opatentowany" Jak widać magia prowizji przedstawiciela handlowego działa cuda.....

 • Gość
  Damian poniedziałek, 10 sierpień 2015

  Witam,
  mam takie pytanie otóż myślałem nad tym żeby u siebie na polu zamontować panele 80kW lub więcej taka mini farma i jeśli będę sprzedawał prąd czy jest to opłacalne i ile mniej więcej będzie rocznego zarobku ??

 • solarid
  solarid piątek, 21 sierpień 2015

  Witaj Damian! Jeśli nie masz firmy (instalacje powyżej 40kW wymagają koncesji i aby ją dostać trzeba mieć działalność gospodarczą) która tą energię zużyje ani dotacji rzędu 70-80% to takie rozwiązanie nie będzie opłacalne. Garść informacji dlaczego znajdziesz w tym wpisie:
  http://solarid.pl/blog/oplacalnosc-inwestycji-fotowoltaicznych-w-firmach

 • Gość
  Grzegorz środa, 12 sierpień 2015

  Witam!
  We wszystkich ww sytuacjach obliczamy "zysk" na podstawie średniorocznego zużycia energii, a ja chciałbym zastąpić olej opałowy energią elektryczną z ogniw fotowoltalicznych. Mam dom 180m2, (przyjmuję zapotrzebowanie energii - 60 W/m2). Przez przypadek b. dawno temu umieściłem w posadzce anhydrytowej kable grzejne 4000 W. Rozważam dwie możliwości: - zakup kotła elektrycznego 12kW, lub wykorzystanie kabli grzejnych i dogrzewanie kominkiem. To zimą, a latem grzanie wody i klimatyzacja. Proszę o Twoją opinię.
  Pozdrawiam.

 • solarid
  solarid piątek, 21 sierpień 2015

  Witaj Grzegorzu!
  Jest jeden problem w tym pomyśle - statystycznie zimą ilość energii docierającej w naszym klimacie jest kilkakrotnie mniejsza niż latem (powiedzmy że 8 razy mniejsza). Do tego ilość godzin słonecznych jest mała a ponadto zdarza się że ciemne szare chmury zasłaniają słońce zimą przez ponad dwa tygodnie - i wtedy fotoogniwa prawie nic nie produkują.
  Podsumowując nie zrobił bym u siebie takiej instalacji. Lepiej już zrobić piec elektryczny do ogrzewania całego domu - oszacować ilość energii jaką zużyje rocznie piec elektryczny i dopasować do tego instalację fotowoltaiczną tak aby korzystając ze stawek gwarantowanych wyjść jak najbliżej zera.
  Można też zastanowić się nad pompą ciepła - jeśli masz podłogówkę - ale taką sytuację trzeba dobrze policzyć.
  W naszej ofercie są co prawda pompy ciepła galmetu ale powoli przymierzamy się do zmiany asortymentu z tej dziedziny (na lepszy i bardziej wydajny i niekoniecznie dużo droższy) - będziemy mieli w ofercie zupełnie inne pompy ciepła - ale jak zwykle na wprowadzenie do sklepu nowego produktu też potrzeba czasu.

 • Gość
  grzegorz poniedziałek, 24 sierpień 2015

  Witam.
  Dzięki za Twoją opinię. Mam świadomość, że w naszym klimacie kolektory słoneczne czy ogniwa fotowoltaliczne zimą to taki sobie interes. Zakładając jednak, że w chwili obecnej ogrzewam dom kominkiem o mocy 16 kW, a mam kable w podłodze wydaje mi się, że uzyskując rocznie ok. 3000 zł oszczędności na oleju opałowym i newielkiej ilości drewna plus oszczędności podobne jak u innych okres amortyzacji instalacji powinien być dwa razy krótszy. Pompa ciepła byłaby doskonałym rozwiązaniem gdybym miał ogrzewanie podłogowe (wodne), ale nie mam i nie chcę robić w domu "rewolucji".
  Pozdrawiam

 • PIOTR
  PIOTR niedziela, 23 sierpień 2015

  Czy połączenie wodnej pompy ciepła z energią elektr. uzyskiwana z fotowoltaniki i ewentualna odsprzedaż nadwyzek + ewentualnie awaryjny system spalinowo-elektr. jest opłacalne do zastosowania w budynku jednorodzinnym o powierzchni 100m2?

 • solarid
  solarid poniedziałek, 30 listopad 2015

  Witaj PIOTR!

  Pytanie jest aby zbyt ogólne aby można było udzielić na nie jednoznacznej odpowiedzi. Sama powierzchnia domu niewiele mówi o jego energochłonności.
  Jeśli spróbujemy to uogólnić to:
  1. Stosowanie pompy ciepła jest zazwyczaj opłacalne w nowym budownictwie - warunek? - dobre ocieplenie.
  2. Instalując system fotowoltaicznych według stawek gwarantowanych można przyjąć że odsprzedając większość energii do sieci latem system bez względu na sytuację będzie opłacalny.

  Należy jednak pamiętać ze są to uogólnienia - do pompy ciepła warto pomyśleć o buforze który zminimalizuje nocne zużycie (tak aby w stawkach gwarantowanych nie korzystać z niepełnego NETMETERINGU - bo to osłabi opłacalność)...

 • .
  . niedziela, 30 sierpień 2015

  Witam
  Zastanawiam się nad inwestycją w Fotowoltaikę na moim domu jednorodzinnym. Trochę czytam na ten temat, zbieram opinie i oferty. Po lekturze powyższego artykułu wpadł mi do głowy dość - może - egzotyczny pomysł dotyczący w zasadzie finansowania, OZE, i wszystkiego co się z tym wiąże.
  Do rzeczy:
  Taki przykład:
  Decyduję się na Waszą instalację 6kW (tą tańszą lub droższą - mówię o zestawach w sklepie na Waszej stronie). Decyduję teraz, umawiam się na montaż w tym roku, lub kupuję teraz, a montaż w przyszłym - dowolnie.
  1. jakie dodatkowe wymogi (również finansowe) muszę spełnić, aby skorzystać z dofinansowania (we własnym zakresie czy Państwo będziecie w tym uczestniczyć po nowym roku?).
  2. Czy każda z tych instalacji umożliwia podłączenie jej do czasu 1.01.2016 praktycznie jako wyspy bez akumulatorów? (etap przejściowy do nowego roku) czy ogniwa nie ucierpią przy produkcji nadmiaru energii, której nie będzie miało co odebrać?
  3. Mam spady dachu na wchód i zachód (wiem: najgorzej), ale częśc połaci dachu zachodniego jest podniesiona i ma bardzo niewielki spadek (ok. 15 stopni). Czy na tej powierzchni można zamontować panele fotoogniw płasko na dachu, czy lepiej unieść je na konstrukcji, aby były bardziej wystawione na południe (po południowej stronie panela położyć go na dachu, a północną krawędź podnieść do góry tworząc konstrukcję skośną prostopadle do skosu dachu (co z wytrzymałością takiej konstrukcji na wiatr). - powstaną na dachu takie "domki z kart". Pytanie związane jest również z zaleganiem śniegu. Położone płasko mogą przez dłuższy czas pozostawać pod śniegiem. W tej drugiej wersji można zastosować większy skos umożliwiający osuwanie się śniegu.
  Podsumowując: Czy można zainstalować instalację bez akumulatorów, która do 01.2016 będzie pracować jako wyspa, bez szkody dla ogniw (a potem jako On-Gird). Czy można do Pana instalacji uzyskać dofinansowanie (niekoniecznie z kredytem), ew. co trzeba by dodatkowo zrobić, aby instalacja spełniła wymogi.
  Czy rejon wschodniej Małopolski to też rejon Pańskiego działania?

 • solarid
  solarid poniedziałek, 30 listopad 2015

  Witam,

  Sporo już czasu upłynęło od Twojego pytania ale postaram się w skrócie odpowiedzieć:
  1. Będziemy pomagać w uzyskaniu dofinansowania. Wymogi - zdolność do zaciągnięcia kredytu, własność obiektu na którym będzie realizowana instalacja, do dofinansowania PROSUMENT musi to być instalacja na obiekcie mieszkalnym.
  2. Ogniwa nie ucierpią ale nie każda instalacja nadaje się do takiej pracy.
  3. Instalacje wschód/zachód - mają swoje zalety - szczególnie przy takim niskim kącie - można spokojnie zaryzykować montaż na płasko (Oniektóre firmy oferują nawet takie systemy montażowe na dachy płaskie aby panele fotowoltaiczne były właśnie zamocowane w układzie wschód/zachód pod kątem 15 stopni.

  Można zrobić taką instalację która będzie bez akumulatorów i będzie jednocześnie blokowała wpuszczanie energii do sieci - jednak niemożliwe jest jednoczesne skorzystanie z dofinansowania i jednocześnie skorzystanie ze stawek gwarantowanych - należy wybrać albo jedno albo drugie...
  Dofinansowania bez kredytu są z tego co pamiętam w Opolskim w pozostałych obszarach należy zaciągnać kredyt. No chyba że ktoś potraktuje jako dofinansowanie stawki gwarantowane - wtedy możemy powiedzieć że każdy może z takiego dofinansowania skorzystać.
  Tydzień temu instalowaliśmy instalację fotowoltaiczną 10 kW w okolicach Krosna..... Myślę że to nawet dalej niż wschód Małopolski :)
  ...

 • Piotr
  Piotr poniedziałek, 28 wrzesień 2015

  Witam,
  Chciałbym zainwestować w farmę fotowoltaiczną wielkości 5ha (północna część woj. lubelskiego).
  Proszę o informację czy taka inwestycja jest rzeczywiście opłacalna? Po ilu latach nastąpi zwrot poniesionych kosztów? Czy warto?

 • solarid
  solarid poniedziałek, 30 listopad 2015

  Witaj Piotrze!

  Inwestycja tego rzędu obecnie jest nieopłacalna jeśli nie mamy żadnej dodatkowej formy wsparcia.
  Jeśli udało by Ci się wywalczyć dobrą stawkę w Systemie Aukcyjnym to dopiero wtedy możemy zacząć rozmawiać o opłacalności.
  Jednak co do niedalekiej przyszłości ciężko jest przewidzieć czy takie instalacje nie staną się dość szybko rentowne.
  Prognozowany najmniejszy wzrost cen energii w ciągu kilku najbliższych lat sugeruje cenę zakupu przez odbiorcę końcowego po ponad 1 zł/ kWh - w takiej sytuacji z pewnością dużo łatwiej będzie wywalczyć dobrą stawkę sprzedaży energii i oczywiście opłacalność inwestycji w instalację o mocy 5 MW (na takiej powierzchni zmieści się właśnie taka instalacja - szacunkowy koszt - około 9 -10 milionów złotych)...

 • Gość
  Dawid środa, 07 październik 2015

  Witam serdecznie
  Od kilku miesięcy szukam informacji na temat "farm słonecznych". Na dzień dzisiejszy ile pytań tyle odpowiedzi. Starannie przyglądnąłem się tej dyskusji i mam bardzo podobne pytanie co kolega Damian kilka postów wyżej.

  zastanawiam się nad zainwestowaniem w elektrownię fotowoltaiczną o mocy do 40kW. Oczywiście ilość wytworzonej energii w ciągu roku jest w miarę łatwo policzyć a nawet jak Pan to trafnie zauważył przy dzisiejszych cenach jest to instalacja nieopłacalna o tyle ja chciałbym zainstalować do niej dwa wiatraki ( chyba zdecyduje się na turbiny poziome ) o mocy 3kW każdy. Ogniwa nie produkują energii w nocy o tyle turbiny powinny działać nawet przy minimalnym wietrze. Koszty powinny się szybciej zwrócić. Czy mogę to nazwać elektrownią hybrydową? Czy taka instalacja ma sens? O ile wzrosłyby koszty takiej instalacji? Bardzo proszę o wypowiedzenie się.

 • solarid
  solarid poniedziałek, 30 listopad 2015

  Witaj Dawid!

  Biorąc pod uwagę możliwy szybki wzrost cen energii w niedługim czasie można zastanowić się nad instalacją 40kW. Oczywiście idealna sytuacja będzie jeśli inwestycja będzie miała miejsce w budynku przemysłowym który większość energii zużyje - bez dwóch zdań taka inwestycja się na pewno zwróci.
  Jeśli ma to być instalacja na domu to tą opłacalność (jej wyliczenie) należy oprzeć o prognozowany wzrost cen energii - jednak nie mamy pewności czy wzrost będzie na tyle duży aby instalacja spłaciła się w ciągu 10 lat.
  Co do pomysłu z turbinami to jedynie co mogę zasugerować to konieczne wykonanie pomiarów wietrzności terenu przed rozpoczęciem inwestycji.
  Mamy wielu klientów którzy chcieli i zainstalowali turbiny wiatrowe (także osi pionowej) i tylko nieliczni są zadowoleni. Nawet jeśli wydaje się komuś że ma dom na wzniesieniu i czuje że wieje tam wiatr to pomimo tego jest wiele czynników które świadczą czy taka instalacja kiedykolwiek się zwróci.
  Turbiny wiatrowe na pewno warto instalować przy domach całkowicie niezależnych (gdzie oprócz fotowoltaiki nie ma innego źródła zasilania).
  Warto też stosować na mocno wietrznych terenach - ale po wykonaniu pomiarów rocznych - wtedy czarno na białym można oszacować zyski i podjąć racjonalną decyzję.
  Z turbinami wiatrowymi jest niestety inaczej niż z panelami fotowoltaicznymi - instalacja fotowoltaiki wymaga jedynie braku zacienienia, instalacja turbiny wiatrowej bez pomiarów to niestety mocna loteria w której klient niezbyt często wygrywa...

 • Nikodem
  Nikodem środa, 04 listopad 2015

  Witam,
  mam pytanie o koszt instalacji o takich założeniach:
  cel: oświetlenie ogrodu, wiaty garażowej oraz domu
  około 10 pkt świetlnych po 10 W na punkt (oświetlenie LED)
  proszę o informację jaki zasilacz i osprzęt pod takie wymagania ? jaki były koszt samych urządzeń bez kabli i samych lamp ?

 • solarid
  solarid poniedziałek, 30 listopad 2015

  Witaj Nikodemie!

  Takie pytania proszę kierować drogą mailową.
  Abyśmy mogli przygotować wycenę instalacji fotowoltaicznej potrzebujemy znać więcej szczegółów (ilość zużycia na doba zimą i latem, czy wymagana jest ciągłość zasilania - czy chcesz ręcznie przełączać zasilanie jeśli akumulatory się rozładują przy niekorzystnej pogodzie, jakie napięcie zasilania)...

 • Maciej
  Maciej czwartek, 05 listopad 2015

  Mały domek ok. 40m2 całoroczny, używany głównie wiosną i w lecie najczęściej w weekendy a zimą sporadycznie jak jest ładna pogoda (jura krakowsko-częstochowska). Dach dwuspadowy: połacie wschód-zachód pod dużymi drzewami. Od strony wschodniej jest dodatkowo płaski dach nad tarasem około 15m2. Prawdopodobnie na tym zadaszeniu nie można wykonać sensownej instalacji fotowoltaicznej. Zastanawiam się nad instalacją poprzez zbudowanie w pewnej odległości wiaty na drzewo lub altanki gdyż działka jest nachylona w kierunku południowym. Planuję instalację 3 może 5 kWp jeśli to ma sens i chciałbym sprzedawać nadmiar do sieci. Nie planuję brać dofinansowania. Obecnie posiadam licznik dwutaryfowy a roczne zużycie to 2000 kWh.
  1. Czy taka instalacja ma sens w moim przypadku ?
  2. Jak daleko od domku może być położony taki dach ?

 • solarid
  solarid poniedziałek, 30 listopad 2015

  Witam,

  Odległość od domku może wynieść nawet 100m (na etapie projektu dobierzemy odpowiedni przewód podłączeniowy aby zminimalizować straty). Aby instalacja była najbardziej opłacalna to warto by było zastosować 5 kW w systemie stawek gwarantowanych - oprócz tego że rachunki prawdopodobnie zbliżą się do zera to dodatkowo taka instalacja fotowoltaiczna będzie generowała realny zysk. Jeśli może Pan wydatkować większe fundusze to warto też pomyśleć nad instalacją 10 kW - duże przewymiarowanie w stosunku do zużywanej energii poprawia ekonomie systemu fotowoltaicznego a w dodatku mamy w dobrej cenie - w przeliczeniu na kilowat mocy zainstalowanej - kompletne instalacje fotowoltaiczne 10 kW).

  Ważna sprawa - instalację fotowoltaiczną należy zrealizować w miejscu niezacienionym - cień to największy wróg instalacji fotowoltaicznej (zaraz po gradobiciu, wyładowaniu atmosferycznym, pożarze i kiepskim instalatorze....)

 • Gość
  Adrian poniedziałek, 30 listopad 2015

  Witam.
  Moje pytanie odnosnie instalacji. Planujemy budowe domu parterowego okolo 130m2 chcielibysmy zalozyc instalacje ongrid wraz z gruntowa pompa ciepla i ogrzewaniem podlogowym, moje pytanie jest takie czy instalacja bedzie w stanie zasilac pompe ciepla oraz inne sprzety kuchenne? Czy fotowoltaika dziala jedynie z oswietleniem itp?

  Czekam na odpowiedz i pozdrawiam.

  P.S
  Jaka instalacje nalezy dobrac do naszego domu 130m2, jakie firmy polecacie, oraz jaki powinien byc szacunkowy koszt

 • solarid
  solarid poniedziałek, 30 listopad 2015

  Witaj Adrianie,

  Nie wiem w jakim sensie instalacja fotowoltaiczna miałaby zasilać sprzęty które opisałeś. Wszystkie urządzenia które będą działały w dzień będą pobierały w pierwszej kolejności energię elektryczną wyprodukowaną przez instalację fotowoltaiczną sieciową (tzw. ongrid). Oczywiście uogólnienie to dotyczy odbiorników podłączonych do danej fazy zasilającej na której pracuje instalacja fotowoltaiczna (3 fazowy falownik przykładowo zasila wszystkie fazy i problem w uogólnieniu jest już rozwiązany).
  Jeśli instalacja fotowoltaiczna nie wyprodukuje takiej ilości energii jaką będą potrzebowały wszystkie urządzenia - brak zostanie płynnie uzupełniony z sieci...

 • Gość
  Paulina niedziela, 27 grudzień 2015

  Witam, mam pytanie odnośnie instalacji dla domku jednorodzinnego, 4-osobowego. Roczne zużycie prądu - 2892kWh, średnia wysokość rachunku - 313zł/2 m-ce. Standardowe sprzęty + boiler +klimatyzacja. Przygotowano mi dwie oferty (zestaw o mocy 2860 kWp)
  1. Środki własne - koszt ok 22tys zł. Możliwość sprzedaży nadwyżek energii po 60-70 gr
  2. Dotacja Prosument - koszt dopłaty 13,5 tys zł. Możliwość "przechowywania" nadprodukowanej energii i "odbierania" jej w okresie o większym zapotrzebowaniu.
  Która opcja byłaby bardziej opłacalna ?

 • solarid
  solarid wtorek, 26 styczeń 2016

  Witaj Paulino. Każda z opcji ma swoje wady i zalety. Jednak w Twojej obecnej sytuacji (przy założeniu że nie zostaną wprowadzone żadne zmiany w rozliczaniu stawek gwarantowanych i dofinansowania prosument) zdecydowanie bardziej opłacalnym będzie dofinansowanie PROSUMENT. Wynika to z tego że przy tak małej instalacji nie ma co liczyć na to że wyprodukuje ona więcej niż zużywasz - bo zastosowaniu bilnasowania - netmeteringu niepełnego - praktycznie nigdy nie sprzedaż znacznej ilości energii do sieci na zasadzie stawek gwarantowanych. W Twojej sytuacji dużo lepiej będzie skorzystać z tak mocno krytykowanego i napewno nieidelanego wsparcia jakim jest dotacja prosument. Nawiasem mówiąc cena 22 tyś za instalację 2,86 kW - należy do tych wyższych i może być uzasadniona jedynie wysokiej klasy sprzętem (falownik i baterie słoneczne z górnej półki). Jeśli nie wiesz jakiej klasy zaoferowano Ci sprzęt - napisz maila do naszego biura - pomożemy.

 • Gabriel
  Gabriel środa, 30 grudzień 2015

  Witam mam pytanie -posiadam dom jednorodzinny i mam instalacje 3-fazową i ,fazy są podzielone np.pokoje 1-f kuchnia 2-f a łazienka 3-f. I teraz mam instalacje fotowoltaiczną o mocy 3-kwh z falownikiem 1-fazowym i jest on podpięty w rozdzielnicy do wyłącznika głównego w jedną z faz.Czy ma to znaczenie pod którą?

 • solarid
  solarid wtorek, 26 styczeń 2016

  Witaj Gabrielu. Jak zwykle w takich sytuacjach diabeł tkwi w szczegółach. Ogólnie ujmując - licznik dwukierunkowy powinien tak działać że uśredni zużycie i nie ważne gdzie będzie podpięta instalacja PV. Jednak niektóre zakłady energetyczne montują (niezgodnie zresztą z przepisami) liczniki które nie uśredniają przepływów prądu - wtedy warto zainstalować instalację na fazie która pracuje głownie w dzień - lub poprostu wystąpić do ZE z prośbą o zamontowanie licznika dwukierunkowego działającego zgodnie z przepisami.

 • Gość
  Kasia poniedziałek, 18 styczeń 2016

  Witam, mam pytanie. Mamy dom 250m 3os.w rodzinie,narazie, jeszcze niezamieszkaly,planujemy ogrzewanie podłogowe z wyj.3sypialni. Piec prawdopodobnie gazowy,myśleliśmy tez o drugim tzw.smieciuchu ale z tego juz raczej sie wycofujemy.zamierzamy kupować energooszczędne sprzęty domowe,klasa a z plusami itp.musimy podjac w miare szybka decyzje z jakich źródeł odnawialnych chcemy skorzystac gdyz nasza dotacja wynosi ok.80%.warto skorzystać.nie wiemy tylko czy fotowoltaika czy panele sloneczne.w co lepiej zainwestować?mamy tez do wyboru pompe ale nie wiem czemu od razu ja odrzucilismy. Jesli chodzi o ogniwa fotowoltaiczne to nie nastawiam sie na zysk ze sprzedaży tylko bardziej mi chodzi o obnizenie rachunku.czy ta roznica bedzie znaczna?przy założeniu ze wykorzystam wiekszosc energii.
  A moze lepsze beda panele sloneczne do podgrzania wody,wtedy latem nie używam pieca gazowego,czy dobrze mysle?

 • solarid
  solarid wtorek, 26 styczeń 2016

  Witaj Kasiu. Poruszyłaś tutaj kilka kwestii.
  1. Prawie zawsze najlepszym rozwiązaniem dla nowo budowanego domu jest pompa ciepła (aby to potwierdzić trzeba jeszcze na etapie projektu wziąć kalkulator do ręki o policzyć wszystkie koszty związane ze śmieciuchem lub nawet piecem gazowym). Prawie zawsze tak można dostosować projekt budowy domu aby pompa ciepła nie była droższa od konwencjonalnych sposobów ogrzewania.
  2. Kolektory słoneczne - bo chyba o to Ci chodzi kiedy pytasz o panele słoneczne - są nienajlepszym rozwiązaniem kiedy mamy pompę ciepła i fotowoltaikę na dachu. Jeśli będziesz mieć piec gazowy to można się zastanowić nad kolektorami słonecznymi - jednak taką decyzję należy podjąć kiedy zobaczysz jakie rachunki za gaz będziesz płacić - może się okazać że kolektory słoneczne nigdy Ci się nie spłacą.
  3. Jeśli chcesz zastosować fotowoltaikę tylko do obniżenia rachunków za prąd to warto pomyśleć o instalacji rzędu 3-4 kW i postarać się o dofinansowanie PROSUMENT.

 • Łukasz
  Łukasz czwartek, 21 styczeń 2016

  Witam, rowniez mam pytanie. Kupilem dom, obszar mieszkalny okolo 80 m2 + garaz i kotlownia. Do chwili obecnej mieszkala w domu starsza Pani ktora oszczedzala i rachunk za prąd miala 50 zł za miesiąc.
  Do domu wprowadzam sie z żoną, a w niedalekiej przyszlosci planujemy dziecko.
  W zwiazku z remontem domu mysle o instalacji forowoltaicznej 3KW. Firma ktorą znalazlem wycenila mi calosc na 23 tys. Chcialbym wykorzystywac wiekszosc wyprodukowanej energii a reszte odprzedawac (przepisy sie zmienily na lepsze wiec chyba warto). Biorąc pod uwage to, ze koszt instewstycji jest duzy, a np. falownik ktory kosztuje okolo 9 tys zł ma gwaracje tylko 5 lat to mam tylko jedno pytanie. Czy biorąc pod uwage wszystkie za i przeciw oplaca sie mi sie taka inwestycja?

 • Gość
  Łukasz sobota, 23 styczeń 2016

  Witam, moim zdaniem 23 tys. to jest droga cena jak dla instalacji 3kWp, sądze że 18,5 tys. spokojnie starczy na instalcje zbudowaną z markowych elementów (moduły SHARP, inwerter SMA, zestaw mocujący, zabespieczenia p.przep. po stronie DC i AC plus montaż). Całość z podatkiem 8% vat jeśli powierzchnia domu nie przekracza 300m2.

 • solarid
  solarid wtorek, 26 styczeń 2016

  Witam,

  Rzeczywiście biorąc pod uwagę opłacalność instalacje małe mają się najgorzej. Instalacja 3 kW oparta o markowe elementy z wyższej półki może kosztować 23 000 zł - jednak cena na poziomie 18 000 zł może świadczyć o tym że instalator się uczy i za wszelką cenę chce zainstalować - niekoniecznie nawet na tym zarobić.
  Ceny komponentów które wymieniłeś - jeśli pochodzą z rzetelnego źródła są dużo wyższe niż ceny rozwiązań ekonomicznych stąd cena na poziomie 22 - 23 000 zł jest raczej w zakresie rozsądku. Ceny poniżej tej wartości powinny być sygnałem do zastanowienia się z czego wynika dobre cena (brak wiedzy, doświadczenia, brak wsparcia w przyszłości, komponenty B klasowe, ogólna nieznajomość tematu przez instalatora). Obecnie spotykamy się z sytuacjami że klienci którzy zainstalowali bardzo korzystnie kolektory słoneczne teraz po kilku latach nie mogą już odnaleźć firm które im dostarczały sprzęt i są pozbawieni wsparcia.
  W tej cenie firmy zajmujące się instalacją wliczają nie tylko pracę instalatorów ale też wsparcie na etapie eksploatacji co również wiąże się z dalszymi kosztami. Przy cenie 22 000 brutto za wymienione przez Ciebie elementy zarobek (dla firmy która zatrudnia kilku pracowników) nie jest wygórowany.

 • Gość
  Sylwia wtorek, 26 styczeń 2016

  Prosze o podpowiedz - prowadzimy gospodarstwo rolne -roczne zuzyce to 14800kWh .Dachy 3 budynkow gospodarczych (skosy dachow) skierowane na poludnie. Jakie oniwa fotowoltaiczne (o jakiej mocy) i czy warto starac sie o dofinansowanie z PROSUMENT .

 • solarid
  solarid środa, 27 styczeń 2016

  Witaj Sylwio. Jeśli tylko udało by się wystarać o prosumenta (teoretycznie działalność gospodarcza nie może być zasilana z prosumenta) to można by się było pokusić o instalację o mocy około 16 kW (64 panele 250W). Następnie podłączyć instalację i na podstawie bilansowania - tzw niepełnego netmeteringu czerpać korzyści z instalacji. Koszt takiej instalacji powinien wynieść około 80 - 95 000 zł w zależności od użytych komponentów.
  Z pewnością bez dofinansowania możliwa by była nieco lepsza cena (instalatorzy nie lubią PROSUMENTA ze względu na nadmierną papierologię i dlatego ceny na dofinansowanie są zawsze nieco wyższe niż przy zakupie gotówkowym - zwłaszcza że realny poziom dofinansownia po uwzględnieniu jego kosztów może spaść do 25%).

 • PIOTR
  PIOTR sobota, 30 styczeń 2016

  Witam
  Ciekawe co z taryfami gwarantowanymi , moje 8kwp czeka na podłączenie do sieci i po uzyskaniu certyfikatu prosumenta , należy podpisać umowę na sprzedaż jak na ten rok to 100% ceny energii. Mam pytanie co zrobią z nami , którzy liczyli na taryfy gwarantowane czy od lipca nas podciągną wstecz ????

 • solarid
  solarid wtorek, 15 marzec 2016

  Witaj PIOTR.
  Z moich nieoficjalnych informacji należy się spodziewać najgorszego - chyba że jest to gra polityczna. Są plany aby ograniczyć do minimum Stawki Gwarantowane. Niedługo napisze o tym więcej.

 • Mariusz
  Mariusz środa, 10 luty 2016

  Witam.
  Mam możliwość przystąpienia do programu na podstawie którego przewiduje się 2 schematy finansowania:
  1. kompletna instalacja z dofinansowaniem 85% kosztów- brak możliwości sprzedaży nadwyżki energii. Koszty takiej instalacji 32000- 3kW ( 12 paneli )
  2.kompletna instalacja z dofinansowaniem 65% kosztów z możliwościa sprzedaży nadwyżki energii. Koszty takiej instalacjii to ok 20000- 3kW (12 paneli)
  Moje rachunki za energię wynoszą ok 1800zł rocznie.
  Czy warto przystąpić do któregoś z opisanych programów a jeżeli tak to do którego

 • solarid
  solarid wtorek, 15 marzec 2016

  Witaj Mariusz!
  Trochę mało danych podałeś:
  1. Skoro nie możesz sprzedawać - to czy działa w tej wersji netmetering.
  2. Jak wykorzystujesz energię elektryczną (czy i jakie urządzenia pracują w dzień a jakie nocą).
  Przy założeniach ogólnych mogę zasymulować oszczędności:
  Opcja 1 - dofinansowanie 85%, brak netmeteringu i sprzedaży nadwyżek - oszczędzasz tylko na tym co nie zużyjesz - średnie zużycie bieżącej energii wynosi około 30-50% - roczne oszczędności wyniosą zatem 540 - 900 zł
  Opcja 2 - z netmeteringiem (sprzedaż nadwyżek prawdopodobnie nie będzie u Ciebie występowała) roczne oszczędności wyniosą około 1100 - 1350 zł.
  Lepiej skorzystaj z drugiego rodzaju wsparcia jeśli w pierwszym nie możesz nic wpuszczać do sieci - chyba że będziesz na bieżąco zużywał ponad 50% produkowanej energii.

 • marcin_dd
  marcin_dd poniedziałek, 15 luty 2016

  Witam.... W przypadku instalacji zamkniętej czyli bez odsprzedaży energii do sieci. Co stanie się jeśli np. wyjadę na wakacje i nie będę korzystał z energii elektrycznej, a ogniwa będą działały. Czy grozi to jakąś awarią?

 • solarid
  solarid wtorek, 15 marzec 2016

  Witaj marcin_dd!
  Ogniwa będą cieplejsze o około 15% - nic złego się nie stanie (pod warunkiem że masz dobre jakościowo moduły). Baterie słoneczne są tak zaprojektowane aby przerwy w odbiorze energii nie były dla nich problemem.

 • Gość
  ZZ czwartek, 25 luty 2016

  Witaj, w marcu 2015 roku pisałeś że stawki za odsprzedaż zmienią się w związku z nową ustawą od stycznia 2016 roku.
  Pisałeś o 13gr/1kW.
  Czy znasz obecne stawki? Jestem laikiem i zacząłem się interesować bateriami słonecznymi. Dach na domu mam 45 stopni od południowej strony w dość zacisznej okolicy.

 • solarid
  solarid wtorek, 15 marzec 2016

  Witaj ZZ - Obecna stawka odsprzedaży wynosi 18 gr/ kWh. Działa za to netmetering (choć niepełny) - o tym warto wiedzieć bo w niektórych przypadkach znacząco poprawia to sytuację.

 • PIOTR
  PIOTR czwartek, 25 luty 2016

  Witam
  Mam coraz więcej klientów ,którzy myślą zainstalować PV ze względu na niezależność energetyczną , proponuję instalację z hybrydowym falownikiem , chociaż na stronach niemieckich można znaleźć bank baterii,który można podłączyć do każdego falownika i to jest rozwiązanie bardziej korzystne i na gorsze czasy ,kiedy skończy się dofinansowanie na panele PV. Tylko zakłady energetyczne mają problem z podłączaniem takich instalacji ze względu na bezpieczeństwo,ale bez podstawy ponieważ falownik hybrydowy ma zabezpieczenie nie wypuszczania energii do sieci w przypadku braku napięcia w sieci poprzez prawidłową konfiguracje podłączenia .... ale to jest Polska :)

 • Gość
  kaśka piątek, 04 marzec 2016

  witaj.
  mam możliwość przystąpienia do programu prosumen z dofinansowaniem 80% przy czym mój koszt to 2800 +8% vat, na montaż paneli fotowoltaiczych 3 kw.Pan który prezentował Nam działanie paneli i dofinansowanie ich wspomniał coś o nowej ustawie, która ma wejść w lipcu 2016, która ma gwarantować mi bezpłatne magazynowanie wytworzonej przeze mnie energii a niewykorzystanej.natomiast czytając forum widzę tylko odkupienie mojej energii w dużo tańszej kwocie niż w przypadku kupna z zakładu energetycznego.Więc jak to jest z tą ustawą, jest gdzieś ona dostępna do poczytania? i kolejne zapytanie.w ostatnim roku pobrałam z zakładu energetycznego 3800 kwh czy panel o wartości 3 kwh będzie dla mnie najodpowiedniejszym?

 • solarid
  solarid wtorek, 15 marzec 2016

  Witaj kaśka!
  Bardzo dużo zależy od rodzaju i sposobu skonstruowania dofinansowania. Często przy dofinansowaniach rzędu 80% wogóle nie można wpuszczać energii do sieci - więc mowa o darmowym magazynie energii - to raczej naciąganie. Możliwe że chodziło przedstawicielowi handlowemu o wykorzystanie Stawek Gwarantowanych - ale to też nie będzie tak działać że będzie to darmowy magazyn energii - za przesył od wpuszczonej energii i tak trzeba będzie zapłacić.
  Osobiście dla zużycia 3800 kWh polecał bym system 4 kW - przy wykorzystaniu niepełnego netmeteringu będzie to najodpowiedniejsze wykorzystanie - wyliczenia opłacalności takiej instalacji są dostępne w nowszym wpisie:
  http://solarid.pl/blog/oplacalnosc-instalacji-fotowoltaicznych-aktualne-informacje - przy czym są to wyliczenia bez żadnego dofinansowania więc Twój przypadek będzie dużo bardziej opłacalny.

 • Gość
  Marek piątek, 04 marzec 2016

  Witam possiadam dzialke 10,5 ha kolo legnicy szukam inwestora ktory jest zainteresowany postawieniem na niej paneli fotowoltanicznych lub turbin wiatrowych lub podobna inwestycja w poblizu przebiega linia sredniego napiecia.Pozdrawiam

 • Gość
  michał niedziela, 13 marzec 2016

  Witam.
  buduje dom z dachem dwuspadowym,kierunek wschod-zachòd.i tu pytanie..Jakie beda straty po zamontowaniu paneli na takim dachu,bo z tego co sie orientuje solary najwydajniesze sa skierowane na poludnie.ile paneli extra trzeba zamontowac zeby nie stracic na wydajnosci?
  pozdrawiam
  michał

 • solarid
  solarid wtorek, 15 marzec 2016

  Witaj michał.

  Upraszczając - montaż fotoogniw wschód lub zachód daje około 15% mniej energii niż montaż tej samej mocy na południe. Jeśli wykorzystujesz tylko jedną połać dobrze by było aby kąt dachu był jak najmniejszy - jeśli wykorzystujesz obie połacie kąt dachu może wynosić nawet 45% - trzeba tylko dobrze dobrać falownik.

 • Gość
  Arkadiusz wtorek, 15 marzec 2016

  Witam serdecznie. Wydaje sie Pan najbardziej kompetentny i rzeczowy w całym zbiorze osob wypowiadających sie na temat fotowoltaiki.
  Otóz w mojej gminie (lubelskie) chciałbym skorzystac z dofinansowania na ten cel . Jakis program zUE. Za prostą instalacje mocy 2,5 KW mam zapłacic ok 6 tys. Bez sprzedawania i akumulowania energii. Nie bardzo wiem kiedy to się zwroci. Czy rzeczywiscie zyskam 1/4 moich biezacych kosztow zuzywanej energii, czy moze 1200zł rocznie nie wiem. Wg moich wyliczen to 1000 KWh x2,5 Kw = 2500kw , odejmujemy straty (23%).Wychodzi 1925KW razy 0.6 zł (60 gr/KW) daje 1155zł. Czy dobrze liczę i myslę?
  Pozdrawiam
  Arek

 • solarid
  solarid wtorek, 15 marzec 2016

  Witaj Arkadiusz!

  Jeśli instalacja nie może wpuszczać energii do sieci to Twoje zyski pochodzą wyłączenie z oszczędności jakie wygenerujesz korzystając z prądu który wytworzy instalacja fotowoltaiczna.
  Jeśli Twoje obecne roczne zużycie wynosiło 2500 kWh to w przypadku warunków tego dofinansowania realne oszczędności wyniosą rzeczywiście około 1/4 Twoich rocznych rachunków. Mogą być iększe jeśli będziesz dopasowywał na bieżąco działanie domowych odbiorników do warunków pogodowych.

 • Gość
  Mateusz środa, 16 marzec 2016

  Witam. Jestem zainteresowany budowa zespołu ogniw o mocy 10 KW, proszę mi powiedzieć czy jeżeli zbuduję taką farmę na własny koszt to jakich mogę spodziewać się stawek gwarantowanych za sprzedaną energię ?

 • solarid
  solarid czwartek, 18 sierpień 2016

  Witam. Niestety obecnie Stawki Gwarantowane nie będą w Polsce obowiązywać. Rząd wycofał się z tego rozwiązania. Więcej informacji będzie dostępnych niedługo na blogu.

 • Gość
  Jakub czwartek, 14 kwiecień 2016

  Dzieki za fajny blog. Gratulacje.
  Mam pytanie o ile % akmumulator podraza instaacje PV?
  Jak czwsto trzeba wymieniac akmulutaor w ciagu 30 lat?

 • solarid
  solarid czwartek, 18 sierpień 2016

  Witam, Niestety systemy magazynowania energii podrażają koszt instalacji znacznie ponad realną opłacalność (w sytuacji kiedy jako alternatywę mamy zasilanie sieciowe). Koszt instalacji 10 kW realizowanej w oparciu o akumulatory wyniesie około 150 000 zł - podczas gdy koszt instalacji 10 kW sieciowej około 60 000 zł.
  Inwestycja w akumulatory może się opłacać jeśli koszty przyłączenia obiektu są wyższe niż koszt instalacji lub jeśli cena energii elektrycznej wzrośnie.
  Na opłacalne stosowanie systemów fotowoltaicznych (w naszym kraju) wyposażonych w akumulatory musimy jeszcze poczekać.

 • Gość
  Dominika poniedziałek, 18 kwiecień 2016

  Dzień dobry;
  W planach mam budowę niedużego domku w technologii drewnianej. Jestem w tej chwili na etapie wyboru sposobu ogrzewania domu jak i CWU. Po przeczytaniu kilku, zresztą bardzo ciekawych tu informacji, pytań i Pana odpowiedzi, chciałam zapytać jeszcze od siebie - czy Pana zdaniem, jako fachowca, dobrym rozwiązaniem będzie piec CO na gaz, który jest na działkę doprowadzony i do tego panele fotowoltaiczne dla CWU? czy dobrym pomysłem będzie ogrzewanie podłogowe (zamierzam postawić na dom parterowy) czy klasyczne grzejniki (czy można połączyć te dwa rozwiązania wogóle)? zbieram doświadczenia, aby wybrać najbardziej ekonomiczne eksloatacyjnie...
  Będę wdzięczna za podpowiedź;
  Pozdrawiam serdecznie;
  Dominika

 • solarid
  solarid czwartek, 18 sierpień 2016

  Witam. Moim zdaniem jeśli weźmiemy pod uwagę koszty, wygodę i ekologię to najlepszym rozwiązaniem będzie instalacji fotowoltaiczna połączona z pompą ciepła do ogrzewania i ogrzewaniem podłogowym(o dobrej izolacji termicznej domku warto też pamiętać). W przypadku wykorzystywania obowiązującego od lipca 2016 systemu OPUSTÓW możemy wygenerować nadwyżkę energii latem i skonsumować 80% tej energii zimą do ogrzewania. Oczywiście w okresie letnim CWU także z pompy ciepła.

 • Gość
  grzegorz .k środa, 18 maj 2016

  Witam chciałbym załozyc mini farme fotowoltaiczna do 40kw na swojej działece.działka ma niecały hektar powierzchni . cała energia do sieci .czy takie cos jest opłacalne i jakie mozna wziasc dofinansowanie ? nie mam pojecia od czego trzeba zaczac , z ktorej strony sie za to wziasc . (jakie sa tego koszty )?

 • solarid
  solarid czwartek, 18 sierpień 2016

  Witam,
  Niestety jako opłacalne można traktować większe instalacje biorące udział w aukcjach (moc około 500 kW). Przy małych instalacjach inwestycja w celu sprzedaży energii będzie nieopłacalna.

 • Gość
  Ducky wtorek, 24 maj 2016

  Ja sobie założyłem instalację 7,2kW za własne środki. I to co rząd robi z ustawą OZE, nie daje podstaw do zakładania następnych. Nie ma pewności, że za rok lub dwa ustawa będzie wywrócona do góry nogami, bo ... jeszcze kopalnie upadną.Na zysk można liczyć, jeżeli ten prąd wyprodukowany zużyjemy. Sprzedawanie do sieci jest nieopłacalne, bo im większa instalacja, tym mniejszy zwrot (plany rządu). Do tego ZE robi wszystko, żeby za tą energię nie płacić. Nie mówiąc już o opłatach przesyłowych, które wynoszą prawie tyle samo co pobrany prąd. Energa to firma, która ma klienta głęboko w... Założyli mi licznik, ale poinformować, że muszę podpisać umowę na sprzedaż nadwyżek już nie. Co kwartał muszę jeszcze im składać raport o wyprodukowanej energii. Niedługo nie będzie firm, które to instalują, bo kończą działalność.

 • Gość
  Piotr środa, 25 maj 2016

  Witam na ciekawym forum
  Jestem w podobnej sytuacji jak mój poprzednik mam 8kwp. i pobudowałem pod koniec grudnia licząc na taryfy gwarantowane a tu jak zwykle na przeszkodzie -czarna masa urzędników.
  Taryfy gwarantowane miały sens , można było łatwo policzyć okres zwrotu instalacji a on i tak nie był krótki (około 10 lat) pod warunkiem że się nic nie zepsuje do tego momentu.Teraz jesteśmy wszyscy nabici w butle, wiemy jak trudno wykorzystać energię wyprodukowaną na własne potrzeby ale można było się tego spodziewać tu jest Polska i dalej głęboka post-komuna. Komuś zależy aby jednak brać drogi gaz z Rasii....Jak cymbał minister i jego świta może wyliczyć że będzie oddawał 0,5kwh za 1 kwh , wrócić nieuka do szkoły jeżeli wyprodukujesz 1kwh to w normalnym kraju płaci się 1kwh , a ta kosztuje u nas 0,65 zł. Wyprowadzam się z tego kraju.

 • Gość
  Piotr czwartek, 26 maj 2016

  Witam po raz kolejny ,chciałbym zauważyć że jeżeli planuje się zwrot za 1kwh 0,5 kwh tak jest w moim przypadku 8kwp. Moje roczne zużycie energii wynosi 3000 kwh , instalacja 8kwp wyprodukuje 8000 kwh/2 = 4000kwh także jeżeli chcialbym przejśc na ogrzewanie domu prądem to na pewno nie ogrzeje 1000 kwh na rok... Do czego zmierzam - jeżeli szanowny minister oddawałby 1 do 1 to można się pokusić przejść na ogrzewanie prądem chociaż i tak nie wygląda to różowo: 8000:365=22kwh tyle mogę zużyć średnio w ciągu dnia aby wyjść na zero z rachunkami. wynika z tego że inwestycja 50000 tys. w elektrownie nijak się ma do propozycji ministra nie mówię już skąd wzięli granicę do 7 kwp i powyżej jak do tej pory bylo 3 i 10 kwp.Po prostu w Polsce energetyka prosumencka leży , politycy wolą zapłacić kary za trucie środowiska oraz dołożyć do nierentownych kopalń aby się tylko utrzymać przy korycie, niż inwestować w nowe technologie a tym samym rozwój branży. Ręce opadają ale dobrze że wybory są co 4 lata ....

 • Gość
  Artur sobota, 28 maj 2016

  Dzień dobry,
  Panie Piotrze, zastanawiam się nad prywatną inwestycją w panele fotowoltaiczne - mieszkam w niewielkiej miejscowości województwa lubuskiego. Zużycie prądu przez nasze gospodarstwo to średnio 650 kWh/2-ce czyli ponad 325 kWh na miesiąc - zużycie równe przez cały rok, no może w okresach zimowych tzn od listopada do lutego wzrośnie do 700 kWh/2 miesiące. Próbowałem już zbierać jakieś informacje na temat nasłonecznienia i opłacalności systemu dla mojego obiektu, ale jakoś mam tak wrażenie, że wiele osób błądzi w tym temacie. Uzyskałem takowe informacje jak potencjał teoretyczny energii ze słońca dla mojej lokalizacji to 1031,3 kWh/m2*rok a potencjał techniczny energii ze słońca dla ogniwa fotowoltaicznego dla mojej miejscowości to 123,76 kWh/m2*rok. Czy dane, które podałem są wystarczające aby oszacować opłacalność budowy takowej instalacji na moim terenie. Czy można oszacować jednocześnie koszt budowy?

 • Gość
  Marek środa, 22 czerwiec 2016

  też mieszkam w lubuskim z 1kw paneli można uzyskać rocznie około 1000kwh
  Cały myk polega na tym żeby zużywać energię swoją bo wtedy nie pobieramy z energetyki na energii oddana do energetyki dużo nie zarobimy. Ogólnie wszyscy koledzy którym założyłem są zadowoleni

 • solarid
  solarid czwartek, 18 sierpień 2016

  Witam,
  Dla tak opisanego zużycia energii - biorąc pod uwagę obecny system OPUSTÓW - sugerował bym budowę instalacji o mocy 5 kW. Opłacalność zależeć będzie w dużej mierze od tego w jakie Pan obecnie płaci rachunki za tą ilość energii. W zależności od tempa wzrostu cen energii taka instalacja może się spłacać od 7 do 12 lat. Koszt inwestycji wyniesie około 30 000 zł brutto.

 • Gość
  Fokimsoki niedziela, 24 czerwiec 2018

  Przed inwestycją w panele fotowoltaiczne najlepiej kupić stacje pogodową z pomiarem promieniowania słonecznego, bo informacje teoretyczne (np. z mapek) mogą się różnić od praktycznych (realnych) i to nawet znacznie. Takie stacje zostały opisane na stronie:
  http://stacje-pogody.pl/artykul_stacje_pogodowe_przydatne_w_fotowoltaice,86.html

 • Gość
  Błażej poniedziałek, 30 maj 2016

  Witam,
  Wątek dofinansowania na instalacje fotowoltaiczną był tu już poruszany ale nie do końca doprecyzowany.
  Mam możliwość otrzymania dofinansowania z gminy 65 % do instalacji. Instalacja 3kW wyceniona w projekcie na 15000 PLN netto z montażem. Od tego płacę podatek Vat 8% i 35 % kwoty netto - wychodzi 6450 PLN. Instalacja jest własnością gminy przez okres 5 lat (gmina odpowiada za serwisy w tym okresie) później przechodzi na mnie. Instalacja jest otwarta czyli oddaję prąd do sieci.
  Czy warto w to wchodzić? jakie są minusy ?
  czy do takiej instalacji można włączyć jakiś podgrzewacz wody użytkowej? czy ma to ekonomiczny sens?
  Proszę o pomoc.

 • solarid
  solarid czwartek, 18 sierpień 2016

  Witam. Dofinansowanie 65% to rzadkość w naszym kraju. Warto z niego skorzystać. Jako podgrzewacz wody można zastosować grzałkę do zbiornika CWU. Cena 15000 za 3 kW nastraja jedynie obawą o jakość zastosowanych komponentów.
  Minusem jest stała wielkość instalacji - moc instalacji najlepiej jest dobrać do zużycia każdego domu - wtedy mieszkańcy osiągnęli by najlepsze oszczędności.

 • Gość
  Piotr czwartek, 23 czerwiec 2016

  Ustawa w obecnym kształcie zamiast do oszczędności energii zmusza nas do wzrostu zużycia - gdzie tu ekologia , jeżeli bigenergy oddaje 0,8 za 1 kwh. Podam przykład z autopsji 8 KWp jeżeliby weszły taryfy gwarantowane : marzec,kwiecień ,maj - 3000 kwh wprowadzonych do sieci po 0,65 zł =1950 + 300 zł =2250 zł. (300) które zużyłem na potrzeby własne . Ale jak wiadomo taryfy nie weszły i 3000 kwh wprowadzony do sieci po 0,20 zł.otrzymałem 3000x0,20zł =600 +300=900 na potrzeby własne . Rachunek jest prosty . Jesteśmy hobbystami

 • solarid
  solarid czwartek, 18 sierpień 2016

  Witam. Widzę drobny błąd w obliczeniach skoro "bigenergy" daje na 0,8 za 1 kWh to mamy 80% z kwoty 65 gr - czyli 52 gr za 1 kWh (oczywiście pod warunkiem że energię zużyjemy w innym okresie). Nie ma się co oszukiwać - system OPUSTÓW jest jak na polskie warunki najlepszym obecnym rozwiązaniem. Lepszego systemu rozliczeń w naszym kraju jeszcze nie było (choć planowano nawet idylliczne systemy to jednak nie weszły one w życie). I daje szanse na budowanie opłacalnych instalacji fotowoltaicznych (oczywiście pod warunkiem prawidłowego doboru mocy instalacji do zużycia energii).

 • Gość
  pro-sol środa, 20 lipiec 2016

  Panie Piotrze, ja rozumiem pańskie rozgoryczenie spowodowane likwidacją taryf gwarantowanych, jednak proszę spojrzeć na sprawę energii z PV w sposób bardziej obiektywny. Jeśli ktoś postawił system jako PROSUMENT - czyli w celu zaspokojenia WŁASNYCH potrzeb energetycznych, to twierdzę, że obecny system rozliczeń 1-08 jest dla PROSUMENTA bardziej korzystny niż system poprzedni. Pański przypadek nie jest ani prosumencki ani opłacalny, pewnie z tego powodu - że Pan nastawił się GŁÓWNIE na SPRZEDAŻ energii, a to przecież nie jest i nie był priorytet w systemie PROSUMENT. Gdyby pańska instalacja PV była bardziej dostosowana do pańskiego zużycia, byłaby znacznie tańsza, a co za tym idzie w obecnym systemie opustów, jej koszt zwróciłby się znacznie szybciej. Ja mam instalację 6 kWp, która powinna pokryć moje roczne zapotrzebowanie na energię z lekkim naddatkiem i GŁÓWNIE w tym celu ją postawiłem. Jeśli instalacja spełni założenia, to przy obecnych cenach energii jest szansa na 100% amortyzację po ok. 6 latach, co jest okresem jak najbardziej akceptowalnym i co jeszcze ważniejsze - opłacalnym. Jak więc widać, to nie jest tak, jak Pan napisał - że KAŻDY kto postawił PV jest hobbystą.

 • Gość
  laik2016 czwartek, 21 lipiec 2016

  Witam.Mam pytania: Zużywam na dobę 20 kwh. Jeśli zainstaluje panele co na dobę wytworzą 25 kwh to co z tymi 5 kwh nadwyżki? Czy np po miesiącu będę nazbierane 5x30 = 150 kwh? I ta nadwyżka przejdzie mi na następny miesiąc gdzie panele wytworzą np. nie 20 a 15kwh i to się wyrówna?czy jest możliwe aby tak dobrać instalację aby wogóle nie płacić za prąd?
  Interesuje mnie system bez akumulatorów gdzie jakby elektrownia przechowuje te energie którą nagromadziłem za dnia aby ją wykorzytać np w nocy? Dobrze rozumiem czy tak to działa?

 • Gość
  Marek poniedziałek, 25 lipiec 2016

  Z tego co wiem to tak ma być, z tym że energetyką odda 80% energii wprowadzonej do sieci.

 • solarid
  solarid czwartek, 18 sierpień 2016

  Witam. Dużo zależy od tego czy mówimy tutaj o odbiorcy indywidualnym czy o firmie. Jeśli to firma to nie warto generować nadwyżek, jeśli instalacja jest na użytek domowy to 80% wpuszczonej do sieci energii będzie można pobrać z sieci (może to być 70% jeśli instalacja fotowoltaiczna będzie miała powyżej 10 kW).

 • Gość
  Beata poniedziałek, 25 lipiec 2016

  Dzień dobry, chciałabym skorzystać z dofinansowania do fotowaltaiczne paneli. Moje roczne rachunki za prąd to ok. 1500 zł. Zimą zużywam ok. 170 kWh, latem 120 kWh. Jakiej wielkości instalację powinnam wybrać? Mam dach skośny wschód zachód 45 stopni. Po ewentualnym montażu korzystała bym dodatkowo z podgrzewania cwu.

 • solarid
  solarid czwartek, 18 sierpień 2016

  Witam. Niestety dofinansowania są dostępne tylko w nielicznych obszarach kraju - proszę sprawdzić dostępność dofinansowania do instalacji fotowoltaicznych w lokalnym urzędzie miasta/gminy.

 • Gość
  Piotr poniedziałek, 25 lipiec 2016

  Witam
  Tak by nie płacić za energię należy nieznacznie przewymiarować instalację.Produkcję oraz zużycie należy bilansować w okresach rocznych , i jeżeli w roku zużywamy 3000 kwh to instalacja najlepiej by była około 5000 Wp (5kWp),ponieważ bilansowanie odbywać się będzie 1 do 0,8 kWh. 5 kWp jest w stanie wyprodukować 5000 kWh w ciągu roku z tego 80% = 4000 kwh wtedy mamy 1000kwh nadwyżki ,ale myślę że nie będzie problemu z wykorzystaniem nadwyżki w ciągu roku. Jeżeli dach jest wschód zachód to najlepiej instalację podzielić na dwa obwody (stringi) jedna będzie pracowała do południa , druga część po południu -uzysk nieznacznie mniejszy niż orientacja dachu na południe - ale dach przebudować to trochę nierealne. Należy zwracać uwagę na takie szczegóły przy projektowaniu/budowie budynku.

 • Gość
  Marek poniedziałek, 25 lipiec 2016

  Lepiej by było jakby podała pani roczne zużycie energii.Na każde 1000kvh energii 1kv paneli +10%

 • Gość
  Tomek niedziela, 31 lipiec 2016

  Witam,
  Jestem od miesiąca nowym użytkownikiem = PROSUMENTEM,instalacji o mocy 4,16 kW ( 16 paneli po 260 W). Moje roczne zużycie energii to 3600 kWh w 2015 r.Instalacja jest idealnie na południe bez cienia więc mam dobre uzyski - tylko w lipcu 2016 ( od 6 lipca )instalacja wyprodukowała już ok 410kW. Dla porównania : w lipcu 2015 r zużyłem 296 kWh, w lipcu 2016 r tylko 132 kWh, czyli o 60% MNIEJ. Dodatkowo mam te 410 kWh zmagazynowane w sieci OSD ( wg nowej ustawy z dn. 1.07.2016),lecz mogę tylko 80% z 410 kWh odebrać, czyli 328 kWh. Reszta, czyli 20% z 410 = 82 kWh zostały PRZYWŁASZCZONE na własność przez OSD.
  Po jednym miesiącu użytkowania instalacji PV zaczynam myśleć o MAGAZYNOWANIU 100% energii wytworzonej przez moją instalację, czyli wolę, żeby ta energia była zmagazynowana w MOIM akumulatorze i żebym miał Ja dostęp do niej w wysokości 100%, czyli te 410 kWh ,a nie TYLKO w ilości 80% z tego.
  Czy ktoś z Was ma jakieś doświadczenia z magazynowaniem energii? Jakie dodatkowe nakłady finansowe trzeba poczynić.?

 • solarid
  solarid czwartek, 18 sierpień 2016

  Witam. Problem z magazynowaniem jest taki że akumulatory mają sprawność 85% - i jeśli mamy "za darmo" magazyn ze sprawnością 80% (czym jest OSD) to jest to obecnie najtańsze rozwiązanie tylko o 5 punktów procentowych gorsze od akumulatora za który i tak trzeba by zapłacić. Przy obecnym systemie rozliczeń i jeszcze drogich magazynach energii litowo-jonowych nie polecałbym inwestycji w akumulatory.

Zostaw opinię

Gość
Gość poniedziałek, 17 grudzień 2018