Elektrownie wiatrowe - czy to się opłaca?

To pytanie zadaje sobie wiele osób które chcą zmniejszyć koszty utrzymania domu. Polska nie jest przecież krajem w którym energetyka wiatrowa jest stałym elementem krajobrazu tak jak w Holandii czy Danii gdzie wiatraki są niemal symbolem nieodzownym w codziennym krajobrazie.

Większość obszaru Polski leży w obszarze korzystnym dla energii wiatrowej. W szczególności obszary pomorza cechują się bardzo dobrymi warunkami. Jeszcze kilka lat temu twierdzono że warunki wiatrowe w centralnej Polsce są średnie i nie wydaje się ekonomicznie uzasadnione inwestowanie w energetykę wiatrową w tych rejonach. W związku z czym inwestycje w elektrownie wiatrowe jako efektywne źródło energii odnawialnej były przez szereg lat odrzucane. Winę za ten stan rzeczy ponosi sposób pomiaru wiatru prowadzony na terenach polski od ponad stu lat – wyliczane arytmetyczne średnie prędkości wiatru nie oddają w prostym przeliczeniu ile energii kinetycznej ma w sobie wiatr (powinna być liczona średnia z kwadratów prędkości wiatru ponieważ energia kinetyczna wiatru jest iloczynem masy powietrza i kwadratu jego prędkości).

 

Na fali dofinansowań do dużych farm wiatrowych a także ze względu na fascynatów który samodzielnie rozpoczęli pomiary wietrzności na terenach centralnej Polski okazało się że Polska nie jest zaciszem bezwietrznej pogody. Jak wykazały pomiary, inwestowanie w energię wiatrową mogą przynieść realne zyski z możliwością zbilansowania inwestycji w okresie 7-15 lat. Uzyski w centralnej części Polski w przypadku turbin wiatrowych montowanych na masztach o wysokości kilkudziesięciu metrów nad powierzchnią ziemi wynoszą około 18-25% w skali roku. W przypadku korzystnych uwarunkowań terenowych wartość ta może być większa.

Najgorzej sytuacja ma się w górach. Wydawać by się mogło, że przecież na szczytach górskich najłatwiej o silny wiatr. Jednak oprócz siły wiatr napędzający elektrownie wiatrowe powinien posiadać jeszcze jedna cechę. Musi on wiać z możliwie stałą prędkością przez długi czas. Górski wiatr nie posiada tej cechy dodatkowo większość górskich szczytów położona jest na terenach parków i uzyskanie pozwolenia na inwestycję w elektrownię wiatrową na takim terenie jest bardzo trudne . Mimo to wielu użytkowników w trudnych terenach stosuje elektrownie wiatrowe do wspierania centralnego ogrzewania i dzięki nim osiągają spore oszczędności. W sytuacji wykorzystania energii wiatru do zasilenia systemów wyspowych (zasilanie domów niezależnych - niepodłączonych do sieci energetycznej i innych tego typu instalacji) zmienność wiatru nie wpływa tak niekorzystnie na uzyskiwaną energię. W takich instalacjach cała energia z elektrowni wiatrowej choćby była bardzo zmienna jest magazynowana w akumulatorach lub poprzez zamianę na ciepło w wodnych zbiornikach buforowych.

Zanim jednak przystąpimy do inwestycji warto samodzielnie wykonać pomiary wiatru w naszej okolicy - mapy wietrzności są zazwyczaj generowane dla jednostek przemysłowych. Małe przydomowe turbiny wiatrowe do 30 kW mają dużo niższe maszty i może się okazać że w miejscu planowanej instalacji wiatr jest o kilkadziesiąt procent słabszy niż wynika to z mapy wiatru. Uzyskane wyniki pomiarów należy nanieść na charakterystykę turbiny wiatrowej i przy zachowaniu odpowiedniej odchyłki błędów można dopiero wtedy ustalić moc, wielkość i wysokość masztu dla turbiny wiatrowej - a znając jej cenę możemy policzyć czy będzie się to opłacać.

 

Elektrownie wiatrowe - zysk 24 godziny na dobę

   Ogromną zaletą wiatru jest jego czas działania. Elektrownia wiatrowa może dla nas generować energię nie tylko w ciągu dnia kiedy działają baterie słoneczne ale także i w nocy kiedy ogniwa fotowoltaiczne nie są już w stanie produkować użytecznej energii. Niezależnie od pogody jeśli tylko ruch powietrza przekracza prędkość 3 m/s (dla bardziej wydajnych jednostek może to być prędkość 1,8 m/s) łopaty turbiny wiatrowej zaczynają się obracać i generują potrzebną nam energię. Najważniejszą zaletą wiatru w Polsce jest fakt że jego ilość jest większa zimą niż latem. To właśnie zimą noce są dłuższe a my częściej korzystamy ze światła i innych odbiorników elektrycznych. Zaleta ta może być wykorzystana do ogrzewania domów z elektrowni wiatrowej.

 

Pozwolenia - droga przez mękę?

Wiele osób sceptycznie podchodzi do inwestycji w przydomowe elektrownie wiatrowe ze względu na - jak by się mogło wydawać - skomplikowaną drogę uzyskania pozwolenia na rozpoczęcie takiej inwestycji. Niektórzy sprytnie uciekają się do wybiegu i montują generatory wiatrowe niewielkiej mocy na wieżach z odciągami linkowymi bazując na przepisie umożliwiającym czasowe wykorzystanie (do 3 miesięcy) takich systemów.

Jednak aby pozostać w zgodzie z prawem najlepiej przed rozpoczęciem inwestycji w elektrownię wiatrową udać się do najbliższej jednostki samorządowej i dowiedzieć się jakie są wymagania dotyczące tego typu inwestycji (z naszego doświadczenia wynika że mogą być bardzo różne!). Dzięki temu unikniemy nieprzyjemności a nasza elektrownia wiatrowa będzie mogła działać niezakłócenie przez wiele lat .