Sterowniki solarne

Podstawowa funkcja jaką realizują sterowniki solarne to sterowanie pompą w układzie kolektorów słonecznych. Najprostszym rozwiązaniem jest zastosowanie mechanizmu różnicowego który na podstawie odczytu temperatury w kolektorze i w zbiorniku CWU włącza lub wyłącza pompę przetłaczającą glikol. Jednak funkcje sterownika solarnego nie mogą się kończyć na tej procedurze. Kolejną funkcją jaka sterownik musi pełnić jest zabezpieczenie przed przegrzaniem wody w zbiorniku CWU. Zależność ta jest realizowana poprzez ustawienie maksymalnej temperatury w zbiorniku powyżej której pompka glikolu musi zostać wyłączona. Dzięki tym dwóm funkcjom - sterowania różnicowego i zabezpieczenia temperaturowego można bezpiecznie korzystać z systemu solarnego.

Opisane powyżej działania to tylko podstawowe czynności które każdy sterowni solarny musi realizować. Dodatkowe funkcje wpływają na komfort i bezpieczeństwo instalacji. Dlatego w sterownikach solarnych spotyka się szereg innych udogodnień a także możliwość sterowania bardziej skomplikowanymi układami.

Spotykane opcjonalne funkcje w sterownikach solarnych:

sterowanie wieloma pompami

sterowanie rozbudowanymi systemami z możliwością zrzutu nadmiaru ciepła do CO lub basenu

płynna regulacja obrotami pompy

pomiar ilości uzyskanego ciepła z kolektorów słonecznych

funkcja "wakacje" - pozwalająca na zabezpieczenie instalacji na okres nieobecności użytkowników w domu

manualny rozruch w celu odśnieżenia kolektorów płaskich

funkcja ochrony zasobnika przed zamarzaniem

funkcja sterylizacji CWU

prowadzenie statystyk - tworzenie wykresów

sterowanie cyrkulacją

Szczególnym przypadkiem regulatorów solarnych są modele zasilane z baterii fotowoltaicznych. Zapewniają one pełne bezpieczeństwo i kontrolę nad układem w obszarach gdzie często dochodzi do zaniku zasilania. Sterownik zasilany z baterii słonecznych steruje specjalną pompą glikolową która również jest zasilana z fotoogniw bez pośrednictwa akumulatora.