Zasobniki wodne CWU

Energia odnawialna ma tą cechę że jest ona zależna od pogody. Czas kiedy chcemy ja wykorzystać wielokrotnie nie pokrywa się z czasem kiedy energia jest produkowana. Dlatego w systemach energii odnawialnej stosuje się akumulatory energii.

Najprostszym i najtańszym akumulatorem ciepła jest woda. Kolektory słoneczne, fotoogniwa, turbiny wiatrowe i pompy ciepła mogą magazynować wyprodukowana energię w zasobnikach wodnych. Jednak w każdym z wymienionych przypadków należy zastosować odpowiedni rodzaj zbiornika aby akumulacja była prawidłowa.

Najważniejszą wspólną cechą zasobników do akumulacji ciepła w wodzie jest ich izolacja. To jak zaizolowany jest zbiornik ma bezpośredni wpływ na to czy zakumulowane przez system energii odnawialnej ciepło zostanie przez nas wykorzystane czy zostanie oddane do otoczenia. Dlatego też przy wyborze zbiornika warto decydować się na jednostki o dobrej izolacji.

W przypadku zbiorników wodnych każde źródło odnawialne ma swój typ zbiornika który będzie najbardziej odpowiedni dla niego.

Kolektory słoneczne wymagają zastosowania wężownicy. Dlatego zbiorniki solarne niemal zawsze posiadają dwie wężownice. Górna wężownica służy do ogrzewania wody z konwencjonalnego źródła ciepła (piec CO) a dolna jest wykorzystywana przez kolektory słoneczne. Ważnym czynnikiem w tym rozwiązaniu będzie powierzchnia wymiany ciepła w dolnej wężownicy.

Turbiny wiatrowe też mogą ogrzewać wodę. Generowana energia elektryczna jest kierowana na grzałki gdzie oddaje ciepło do wody. Warto aby zbiorniki tego typu były wyposażone w co najmniej dwa wejścia na grzałkę oraz jedną wężownicę aby w okresach niekorzystnej pogody możliwe było dogrzanie zbiornika z CO. Bufory do współpracy z turbinami wiatrowymi powinny być przewymiarowane ponieważ okresowo silne wiatry potrafią w ciągu kilku godzin nagrzać mały zbiornik i pozostała energia będzie niewykorzystana. Jeśli tylko posiadamy możliwość dogrzewania niewielkiej objętości cieczy w okresach niekorzystnych pogodowo warto co najmniej dwukrotnie przewymiarować zbiornik na ciepłą wodę w układach z turbiną wiatrową. W takich rozwiązaniach możliwe jest też wykorzystanie okresowego nadmiaru energii (zwłaszcza zimą) do wspierania centralnego ogrzewania.

W przypadku ogrzewania ciepłej wody z fotoogniw przewymiarowanie zbiornika nie jest wskazane. Słońce świeci raczej powtarzalnie i pojemność zbiornika przewymiarowana niesie za sobą konieczność znacznego zwiększania mocy baterii słonecznych. Warto aby zbiorniki do ogrzewania CWU z baterii słonecznych miały co najmniej dwa wejścia na grzałki i dodatkowe źródło ogrzewania na okres zimowy.

Ogrzewanie CWU z pompy ciepła wymaga stosowania jeszcze innego typu zbiornika. Pompy ciepła ogrzewają wodę niskotemperaturowo. W tym przypadku maksymalna temperatura cieczy grzewczej wychodzącej z pompy ciepła zazwyczaj nie przekracza 55 C. Dlatego mając dobrany odpowiedniej pojemności bufor trzeba położyć szczególny nacisk na wybranie odpowiednio dużej wężownicy która zapewni prawidłowy odbiór ciepła od pompy ciepła.