Dobór pomp ciepła

Pod pojęciem doboru pompy ciepła należy rozumieć nie tylko wybór samego urządzenia ale także  dobór i konfigurację dolnego oraz górnego źródła. Te trzy elementy prawidłowo dobrane i zainstalowane mogą dać pożądane efekty i oszczędności.

Moc pompy ciepła

Jej określenie jest wymagane dla jednostki o wymaganej produkcji ciepła. Moc pompy ciepła z kolei ukazuje jak wydajne źródło dolne należy zainstalować aby sama pompa mogla sprawnie ogrzewać budynek. Najłatwiej określić potrzebną moc na podstawie projektu budowlanego dla nowo powstającego budynku a jeśli budynek już istnieje warto określić zapotrzebowanie energetyczne budynku. Działania te są istotne ponieważ niedopasowanie mocy pompy do zapotrzebowania budynku skutkuje gorszymi uzyskami po zainstalowaniu i może generować niepotrzebne wydatki na ogrzewanie budynku.

Górne źródło ciepła

Wydajność pompy ciepła zależy od różnicy temperatur pomiędzy dolnym a górnym źródłem ciepła dlatego w celu osiągnięcia maksymalnej wydajności i korzyści należy stosować górne źródła ciepła które wydajnie działają w jak najniższej temperaturze. W związku z tym jako najlepsze górne źródło ciepła stosuje się ogrzewanie podłogowe. Przy tym typie górnego źródła 35 stopni wystarczy do ogrzania energooszczędnego budynku. Kolejnym pod względem wydajności akceptowalnym rozwiązaniem jest zastosowanie grzejników panelowych o zwiększonej powierzchni wymiany ciepła. Stosowanie dla pomp ciepła grzejników żeliwnych jest najgorszym rozwiązaniem ponieważ potrzebują one dużej ilości ciepłej wody o temperaturze ponad 55 stopni dla wydajnego ogrzewania pomieszczeń.

Dolne źródło ciepła

Prawidłowy dobór dolnego źródła ciepła jest kwestią najtrudniejszą i najważniejszą zarazem. Należy wziąć pod uwagę warunki terenowe w celu oceny które typy dolnego źródła ciepła mogą być zastosowane. Najbezpieczniej ze względu na stabilność działania systemu jest zastosowanie pionowych odwiertów. Dają one powtarzalne uzyski co roku i nie są zależne od warunków pogodowych. Wadą tego rozwiązania jest konieczność wykonania głębokich odwiertów z którymi poza wysokimi kosztami mogą być związane procedury prawne. Dobrym pomysłem jest też wykorzystanie dwóch studni z wodą - jednak nie każdy posiada dwie studnie. Podobnie ma się sprawa z kolektorami wodnymi - ciężko o dostęp do rzeki lub jeziora - mało osób ma takie możliwości .W związku z tym wiele osób decyduje się na poziome wymienniki ciepła - dają one niewiele gorsze uzyski w stosunku do pionowych odwiertów i są nieco tańsze. Ich wadą jest za to relatywnie duża powierzchnia działki wymagana do rozłożenia kolektorów. Ostatecznym rozwiązaniem w przypadku małej działki i braku pozwolenia na głębokie odwierty jest montaż powietrznych pomp ciepła. Prawidłowo dobrane i zamontowane mają szanse generować oszczędności zwłaszcza jeśli wraz z pompą ciepła zostanie zainstalowany bufor ciepła. Pompy ciepła tego typu są też najwygodniejsze ze względu na proces inwestycyjny - można je łatwo i szybko zamontować.