Góra

Fotowoltaika i pompa ciepła

Strefa Wiedzy

Instalacja fotowoltaiczna i pompa ciepła stają się coraz częściej nierozłączną parą. To połączenie zwraca się jeszcze szybciej niż sama fotowoltaika. Całkowita niezależność od podwyżek cen wszystkich paliw jest kusząca.

 

Decydując się na montaż instalacji fotowoltaicznej i pompy ciepła oszczędzisz na montażu, bo instalatorzy PV zwykle montują też i pompy ciepła. Największą korzyścią jest oszczędność na rachunkach, choć dla wielu ważnym argumentem jest również dbałość o środowisko: instalacja fotowoltaiczna i pompa ciepła wykorzystują energię słoneczną. Niewątpliwym atutem jest niezależność od podwyżek cen prądu, gazu, ropy i innych surowców.


Pomimo większych kosztów początkowych obu tych instalacji w dłuższej perspektywie pompa ciepła i fotowoltaika to najbardziej opłacalna opcja. Piec gazowy na przykład, wymaga położenia instalacji gazowej, jego użytkowanie oznacza ciągły wzrost kosztów ze względu na stale rosnące ceny paliw. Darmowy prąd z instalacji fotowoltaicznej, który zasila pompę ciepła, eliminuje te koszty.


Zarówno instalacja fotowoltaiczna jak i pompa ciepła to wysoko wydajne i nowoczesne instalacje. Montując je w swoim domu, zapewniasz sobie komfort i oszczędności. Jest to również jedna z bezpieczniejszych inwestycji, która zwraca się w ciągu 5-6 lat.